KONUT KREDİSİ

Bankalar Konut Kredisi Oranlarını Nasıl Belirliyor?

Kirada oturan kişiler de yeterli birikimleri olmasa da uygun konut kredisi oranları ile istedikleri eve sahip olabilir.

Kirada oturan kişiler de yeterli birikimleri olmasa da uygun konut kredisi oranları ile istedikleri eve sahip olabilir.

Dünyada Mortgage olarak bilinen bu sistemden banka istenilen konut bedelinin %75 oranını vermektedir. %25’lik kısmı siz peşinat olarak vermelisiniz. Sonrasında alacağınız konut banka tarafından ipotek edilir. Bu durumda gayrimenkul vergiden muaf olur. Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi Sitemizin içerisinden takip edebilirsiniz. Konut kredileri faiz oranı konut yapısına ve bankanın faiz oranlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Konut Kredisi Oranlarının Belirlenmesi

Bankalardan konut kredisi almak için, ilk olarak alınacak konutun konumu, yaşı, metrekaresi gibi ekspertiz raporuna ihtiyaç vardır. Bu ekspertiz hizmetleri bankalardan bağımsız şekilde çalışan uzmanlar tarafından verilmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında konutun piyasa değeri belirlenecektir.

Anaparanın üzerine faiz oranı da eklenerek konut kredisi oranları belirlenir. Ayrıca kredi masrafları da aylık olarak ödenecek kredi faizinin üzerine eklenecektir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Konut Finansmanı Sözleşmesi gereği konut kredisi oranları belirlenmiştir. Bu sözleşme hem bankaların hem de kredi alan müşterilerinin haklarını korumak için oluşturulmuştur. Kredi faiz oranları, anapara ve peşinat hesaplandıktan sonra ortaya çıkan miktardır. Konut kredileri yeni bir konut almak isteyenler kullanabileceği gibi aynı zamanda konutunu yenilemek isteyenler de kullanabilir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Emlak haberleri içerisinde konut kredisi faizlerinin düşük olduğu dönemleri takip etmek ve bu dönemlerde konut kredisi almak en karlı yol olacaktır. Ayrıca kredi almak isteyen kişiler maaşlarını yüksek göstermeleri halinde kredi ödemeleri de yüksek olacaktır. Alınacak olan evin değeri piyasa fiyatlarından aşağı ise kredi çıkma olanağı daha düşük olacaktır. Konut kredilerinin ödenmemesi durumunda ise banka ipotekli eve el koyma hakkına sahiptir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir