Bankalarda Cuma Depremi: Bankalar Kredi Musluklarını Kapattı, Konut Kredisi Faiz Oranları Yine Yükseldi! Vakıfbank Sarı Panjur, Denizbank, İş Bankası, Ziraat, Garanti, Akbank, ING Bank Kredi Faizi Kaç Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından enflasyon ve dolarizasyon riski nedeni ile zorunlu olarak atılan adımlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK 'nın bankalar üzerindeki baskıyı azaltması ile bankalar ne yazık ki kredi faiz oranlarını arttırmaya başladı.

Bankalarda Cuma Depremi: Bankalar Kredi Musluklarını Kapattı, Konut Kredisi Faiz Oranları Yine Yükseldi! Vakıfbank Sarı Panjur, Denizbank, İş Bankası, Ziraat, Garanti, Akbank, ING Bank Kredi Faizi Kaç Oldu?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından enflasyon ve dolarizasyon riski nedeni ile zorunlu olarak atılan adımlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK 'nın bankalar üzerindeki baskıyı azaltması ile bankalar ne yazık ki kredi faiz oranlarını arttırmaya başladı. Parasal genişleme politikasının sona ermesi ve parasal sıkılaşma uygulamalarının başlaması ile kredi muslukları çok hızlı kapatıldı. Bankların kredi musluğu büyük bir hızla kapatılırken özellikle de ev almak için ağır davranan kişiler büyük pişmanlık yaşadı. Ucuz kredi dönemini kaçıran kişiler için konut kredisi faiz oranları ile beraber ne yazık ki ev sahibi olmanın da maliyeti arttı. İşte 14 Ağustos 2020 Cuma günü itibari ile banka banka son konut kredisi faiz oranları listesi...

Dolar ve Euro kurunda yaşanan hızlı çıkış ile başlayan piyasalarda yaşanan kur şoku, enflasyon rakamlarındaki yukarı yönlü hareketlilik ve altına olan talebin kırılması adına Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikası uygulamaya başlamıştı.

MERKEZ BANKASI PARASAL GENİŞLEME İLE BAŞLATTIĞI UCUZ LİKİDİTE İMKANLARINI SONA ERDİRDİ, BANKALAR KREDİ MUSLUKLARINI HIZLI KAPATTI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası korana virüs salgını döneminde ekonomide yaşanan dalgalanmayı en aza indirmek ve vatandaşın talebini canlandırmak amacı ile bankalara ucuz likidite imkanları sunmuştu.

Politika faiz oranı için indirim yapan Merkez Bankası bunun yanı sıra piyasa yapıcı bankalara bu oranın da altında ucuz likidite imkanları sağlamaya başlamış, piyasayı düşük maliyetle fonlayarak bankaların kredi faiz oranları için indirim yapmalarına olanak sağlamıştı.

Bankaların kredi faiz oranlarını indirmelerini teşvik etmek amacı ile BDDK tarafından da aktif rasyosu oranı müdahalesi yapılmış, toplamış olduğu mevduat üzerinden kredi faiz indirimi yapmayan bankalara para cezası uygulanmaya başlanmıştı.

Atılan tüm bu adımlar istenilen sonuçları vermiş en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.75 seviyesine, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine ve sıfır taşıt kredisi faiz oranı yüzde 0.49 seviyesine kadar çekilmişti.

Ancak piyasaya pompalanan ucuz kredinin dolar ve altına yönelmesi ile beraber ne yazık ki beraberinde gelen kur şoku ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası peş peşe kararlar alarak ucuz likidite imkanlarını sonlandırmış, bankaların fonlama maliyetleri ile beraber kredi faiz oranlarında da artışlar yaşanmıştı.

BANKALARDA CUMA DEPREMİ YAŞANDI, ÇOK SAYIDA BANKA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANINI YÜKSELTTİ! 

Yaşanan gelişmelerin ardından konu faiz indirimi olduğunda son derece yavaş ve temkinli hareket eden bankalar kredi faiz oranlarını yükseltme konusunda ise adeta birbirleri ile çılgın bir yarış içerisine girdiler.

Son bir hafta içerisinde defalarca faiz oranlarını güncelleyen bankalar haftanın son işlem gününe de faiz artışı ile başladı. Cuma günü sabah saatlerinde yapılan güncelleme ile çoksayıda banka faiz oranını yükseltti.

 VAKIFBANK SARI PANJUR KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI SON DAKİKA KARARI İLE YİNE YÜKSELDİ! 

Dün sizlere emlak365.com olarak duyurmuş olduğumuz Ziraat Bankası faiz kararı sonrası beklendiği üzere bir güncelleme de Vakıfbank tarafından yapıldı. Vakıfbank sarı panjur konut kredisi faiz oranı yüzde 0.87 seviyesinden yüzde 1.05 seviyesine taşındı.İŞ BANKASI FAİZ YÜKSELTTİ, KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 1.15 OLDU!

İş Bankası ev kredisi hayat sigortalı faiz oranı yüzde 0.99 seviyesinden yüzde 1.15 seviyesine,Yapılan diğer güncellemeler ile;

Denizbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.09 seviyesinden yüzde 1.24 seviyesine çekildi.TÜM BANKALARIN 14 AĞUSTOS 2020 TARİHLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI LİSTESİ (120 AY VADELİ 100 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÜZERİNDEN HESAPLANMIŞTIR)

Halkbank hesaplı evim konut kredisi faiz oranı yüzde 0.87

Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 0.87

Türkiye Finans Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 0.94

Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 0.95

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99

Emlak Katılım Bankası yeni konut finansmanı oranı yüzde 0.99

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finasmanı kampanyası oranı yüzde 1.01

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.05

Vakıfbank hesaplı sarı panjur konut kredisi kampanyası yüzde 1.05

Alternatif Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.05

Fibabanka emlak365.com konut kredisi faiz oranı yüzde 1.05

Albaraka Türk konut finansmanı oranı yüzde 1.09

TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.15

İş Bankası ev kredisi hayat sigortalı faiz oranı yüzde 1.15

Anadolubank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.17

ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19

Odeabank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19

Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.20

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.21

Denizbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.24

Burgan Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30

QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.36

Şekerbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.54KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV SAHİBİ OLMANIN MALİYETİ ARTIYOR, EV ALMAK İSTEYENLER ELİNİ HIZLI TUTMALI! 

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere ise çok kritik bir uyarı yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından enflason ve kurla mücadele konusunda daha sert adımlar atılabileceği uyarısı yapılırken bunun da faiz oranlarında yükselişe neden olabileceği belirtilirken ev almak isteyen kişilerin bu nedenle ellerini çobuk tutmaları ve kredi başvuru işlemlerini biran önce yapmaları tavsiye edildi.

Şu anda yüzde 0.87 faizle konut kredisi veren tek banka Halkbank ve Ziraat Katılım Bankası olarak kalırken bu bankaların da oranlarında her an güncelleme yapması bekleniyor. Bu bankalarda da faiz artışı olması halinde en düşük konut finansmanı oranı yüzde 0.94 rakamı ile Türkiye Finans Katılım Bankası'na geçecek.

Konut kredisinde faiz oranları için psikolojik eşik yüzde 1 olarak kabul edilirken ne yazık ki oranlar büyük bir hızla bu rakamın üzerine çekilmeye başlandı. Yani vatandaş için konut kredisi çekerek ev sahibi olmanın bir anlamı kalmazken ortaya çıkan bu olumsuz tablonun Ağustos ayı konut satış rakamlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)