Bir Evin Konut Kredisi Maliyeti İki Sıfır Araba Parasını Geçti

Konut kredisi ile ev alacaklar için maliyet oranları çok yükseldi. Özel bankalar hafta için aldıkları faiz artımı kararı ile maliyetleri çok yukarıya çıkardılar. Kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank ise daha düşük faizle kredi vermeye devam ediyorlar.

Bir Evin Konut Kredisi Maliyeti İki Sıfır Araba Parasını Geçti
Konut kredisi ile ev almak için beklemede olanlar için kötü haberler gelmeye devam ediyor. TCMB'de yapılan görev değişikliği sonucu oluşan yeni ekonomi ortamında konut kredisi faiz oranları, maliyetler yükseldi. Bazı bankalarda faiz oranları yüzde 2.00 bandını aştı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İSTENMEYEN SEVİYELERDE

2020 yılında sağlanan konut kredisi kampanyası ile müşterilere yüzde 0.64, yüzde 0.69, yüzde 0.74 ve yüzde 0.79 faiz oranlarıyla konut kredileri sağlandı. Bu faiz oranlarına ek olarak ödemesiz dönem imkanı ve 180 ay vade olanağı da müşterilere sunuldu.

O Dönem Ev Alamayanlar

O dönem çeşitli nedenlerden kredi kullanmayıp ev alamayanlar ise ikinci fırsatları beklemeye başladılar. Uzun bir süredir beklemede olan vatandaşlara bir süre daha bekleyecek durumdalar. Mart ortasında yüzde 1.29 seviyelerine inen faiz oranları yeniden yükseldi.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Kredili ev alacaklar için en düşük faiz oranı Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından sağlanıyor. Bu bankalar müşterilerine yüzde 1.29 (kampanyalı ve özel şartlı kredi) yüzde 1.32, yüzde 1.37 ve yüzde 1.38 faiz oranlarıyla konut kredisi sağlıyorlar. Bu bankaların sağladıkları konut kredilerinde yıllık maliyet oranları ise yüzde 18.00 ile yüzde 19.00 bandı arasında yer alıyor.

Özel Bankaların Konut Kredisi

Özel bankaların sağladıkları faiz oranları ise yüzde 1.44 seviyesinden başlıyor. İNG Bank müşterilerine aylık yüzde 1.44, Akbank müşterilerine yüzde 1.45, İş Bankası müşterilerine yüzde 1.45 ve Garanti BBVA ise yüzde 1.50 seviyesinden konut kredisi sağlıyor. Bu bankaların faiz oranlarıyla yıllık kredi maliyet oranı yüzde 19.00 ile yüzde 20.00 seviyesinde yer alıyor.

350 BİN TL'LİK KREDİ EN DÜŞÜK 702 BİN TL OLARAK ÖDENİYOR

Yukarıda yer alan faiz oranları arasında şartsız olarak sunulan en düşük yüzde 1.32. Vakıfbank tarafından sunulan ve yıllık yüzde 17.33 maliyeti olan bu kredi ile ev almak isteyenler için ödem planını paylaştık. Bankadan 350 bin TL konut kredisi kullanılması durumunda 10 yıl sonunda toplam 702 bin TL ödeme yapılacak.

Konut kredisi faiz oranı yüzde 1.50 olan Garanti BBVA'dan kredi kullanılarak ev alınması durumunda ise 350 bin TL'lik kredi 120 ay sonunda 759 bin TL ödenecek.

İşte 10 Yıllık Ödeme Planı

İKİ ARABA PARASI BİRDEN

Güncel faiz oranlarıyla 350 bin TL olarak kullanılan konut kredisi için müşteriler 10 yılda ortalama aynı tutarda 350 bin TL'lik bir ödeme yapacaklar. Bu rakamlarla şu dönemde iki adet sıfır araç almak mümkün. Kredi maliyet oranlarının yeni faiz artırımları durumunda daha  da yükselmesi ve maliyetlerin artması da ekonomistler tarafından konuşuluyor.
Yorumlar (0)