Bu Tarihler Arasında Kredi Çekenler Dikkat! Bankalara Ödediğiniz O Parayı Geri Alabilirsiniz

Bankalardan kredi çeken kişi sayısı her geçen gün artarken bankaların aldıkları kredi masrafları çeşitleniyor. Özellikle de konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi ve dosya masrafı parası iadeleri hakkında peş peşe açıklamalar geldi. Detaylar haberimizde...

Bu Tarihler Arasında Kredi Çekenler Dikkat! Bankalara Ödediğiniz O Parayı Geri Alabilirsiniz

Özellikle de pandemi sonrası vatandaşın artan nakit ihtiyaçları dikkat çekerken bankaların kredi miktarları da rekor seviyelere ulaştı. 

O TARİHLERDE KREDİ ÇEKENLERE DOSYA MASRAFI PARA İADESİ YAPILACAK! 

Konu hakkında vatandaşları uyaran TÜKODER Başkanı Koçal konut kredisi dosya masrafının kullanılan kredi tutarının binde 5'ini geçemeyeceğini söyledi. 

2008 yılının Şubat ayı ile 2014 yılının Mayıs ayını işaret eden Koçal bu tarihler arasında kredi çeken kişilerin masraf iadesi için Tüketici Hakam Heyetlerine ödemiş oldukları masrafın makbuzu ile başvuru yapabileceğini belirterek ''Vatandaşlarımız özellikle dosya masrafı diye dilekçelerine belirtmelerinde fayda var, makbuzlarda bazen içerisinde hayat sigortası ve ekspertiz ücretlerinin de bulunduğu toplam makbuzu veriyorlar bu tür makbuzlar daha sonra sorun olabiliyor.

Bankadan alınan makbuz ile Vatandaşlarımız, yerleşim yeri kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat ederek, iade talebinde bulunacaklar. Burada dikkat edilmesi gereken 2008 / Şubat ayından 2014 / Mayıs ayına kadar olan yıllar için tüketiciler talepte bulunabilirler'' diyerek tarih uyarısında bulundu. 

KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ 2020

Konut kredisi paketinde ise vatandaşa uyarıda bulunan Koçal bankaların konut kredisi ekspertiz ücreti hakkında yaptığı uyarısında ise fatura ibraz edemeyen bankaların bu ücreti geri ödemek zorunda olduklarını söyledi. 

Yine emsal fiyatlara rağmen fahiş ekspertiz ücreti talep eden bankalar da aradaki farkı müşterilerine geri iade etmekle yükümlü tutuluyorlar. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)