Cepler Yandı, Ev Sahibi Olmak İçin 100 Bin Lira Konut Kredisi Çekenlerin Bankaya Kredi Geri Ödemesi 300 Bin Liraya Çıktı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dolar kuru ve enflasyonla mücadele amacı ile başlatılan parasal sıkılaşma politikası vatandaşa pahalıya patladı. Devlet bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan 1 sene ertelemeli 0.69 faizle konut kredisi paketini yükselen konut fiyatları nedeni ile kullanmayan vatandaşlar süreçte yaşanan yükseliş nedeni ile büyük zarara uğramış oldu.

Cepler Yandı, Ev Sahibi Olmak İçin 100 Bin Lira Konut Kredisi Çekenlerin Bankaya Kredi Geri Ödemesi 300 Bin Liraya Çıktı!

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselişini sürdürürken yaşanan yükseliş ev sahibi olmayı zorlaştırdı. Özellikle de asgari ücretli çalışanlar ve emekliler yükselen faiz oranları nedeni ile konut kredisi aylık taksit tutarlarının da artması ile bankadan kredi onayı alamaz hale geldi. 

120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi paketinde geri ödeme 277 bin liraya ulaşırken en düşük  konut kredisi faiz oranı yüzde 1,32 en yüksek konut kredisi faiz oranı rakamı ise yüzde 2.09 seviyesine fırladı. 

KONUT KREDİSİ PAKETLERİNDE PSİKOLOJİK EŞİK YERLE BİR OLDU, EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 1.32 SEVİYESİNE FIRLADI! 

Ev sahibi olmak isteyen kişiler için ekonomistler konut kredisi paketinde psikolojik eşiği yüzde 0.99 olarak hesaplarken Nisan ayı sonu itibari ile en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.32 seviyesine ulaştı. En uygun konut kredisi veren banka ise bu oranı uygulayan Vakıfbank sarı panjur konut kredisi kampanyası oldu. 

Bu oran üzerinden dahi 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi paketinin aylık taksit tutarı bin 665 TL olarak gerçekleşirken  toplam kredi ödemesi ise 199 bin 819 TL olarak gerçekleşiyor. Yani bankadan 100 bin lira konut kredisi kullanan vatandaş bankaya kredi çekmiş olduğu tutar kadar faiz ödemekle yükümlü tutulacak. 

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN VATANDAŞ PARAYI YA FIRSATÇI EV SAHİPLERİNE YA DA BANKALARA KAPTIRIYOR! 

Süreçte ne yazık ki mağdur olan yine vatandaş oldu. Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 2020 yılının Haziran ayında başlatılan konut kredisi kampanyası ile hem ilk taksit ödemesini 1 sene erteleme hem de 0.69 faiz oranı ile konut kredisi kullanma imkanı elde etmişti. 

Ancak kampanyanın başlayacağının ilan edilmesi ile konut fiyatlarına zam yağmuru başlamış, online satış sitelerinin favori ilanları üzerinden vatandaşlar bir gecede gelen yüzde 50 zamlara isyan ederek şikayetçi olmuş, çok sayıda kişide yükselen fiyatlar nedeni ile ev alamaz hale gelmiş, bazı kişilerde tepki göstermek için ev almaktan vazgeçtiğini açıklamıştı. 

O tarihte  düzenlenen ucuz konut kredisi kampanyasını kaçıran kişiler ne yazık ki aradan geçen zamanda bu seferde yükselen konut kredisi faiz oranları ile bir kere daha mağdur konuma düştü. Süreçte hem ev fiyatları hem de kredi faiz oranları yükselmiş oldu.

100  BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKEN BANKAYA 301 BİN TL PARA ÖDEYECEK! 

Bankalar arasında şu anda en yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2,09 ile Şekerbank tarafından uygulanırken Şekerbank üzerinden 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi çeken bir kişinin toplam kredi geri ödemesi ise 301 bin TL olarak gerçekleşecek. Yani yükselen faiz oranı nedeni ile ne yazık ki vatandaş kullanmış olduğu kredinin 2 katı kadar bankaya faiz ödemek zorunda kalacak.

Yorumlar (0)