Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Açıkladı! Kredi Desteğinde Üst Sınır 200 Bin Lira

Türkiye genelinde 6,7 milyon riskli yapıyı kapsayan kentsel dönüşüm için çalışmalara başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Açıkladı! Kredi Desteğinde Üst Sınır 200 Bin Lira
Türkiye genelinde 6,7 milyon riskli yapıyı kapsayan kentsel dönüşüm için çalışmalara başlandı. Dönüşüm yaşanmasını kolaylaştırmak amacıyla ucuz maliyet sağlayacak kredi desteği arttırıldı. Kredi anapara tutarı için belirlenen üst limit güçlendirme kredisinde 50 binden 80 bin liraya çıkarılırken, konut yapımı ve konut edindirme kredisi üst sınırı 125 binden 200 bin liraya çıkarıldı. Faiz desteği de alacak olan hak sahipleri için toplam kredi tutarı da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükseltildi.  Üst limitlerin arttırılması ile projenin tüm alanlarında yüzde 60’a varan indirim ile kredi artışı desteklendi. Faiz destekli konut kredilerinde 10 yıl, bireysel işyeri kredilerinde ise 7 yıl vade uygulanmasına karar verildi.

28 Başvuru Olumlu Sonuçlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen denetim firmalarına başvuru yapılarak riskli yapı tespit formu alınmasının ardından 2/3 oy çokluğu ile kentsel dönüşüm kararı alınıyor. Kararın alınması ile müteahhit ile anlaşılır ve yapım sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmenin ardından hak sahipleri kredi başvurusunda bulunuluyor ve banka ile bakanlığın ortak çalışması sonrası kentsel dönüşüm kredisi süreci başlatılıyor.

Bu adımları izleyen hak sahipleri arasından kentsel dönüşüm projesi ile evini dönüştürmek isteyen 28 hak sahibinin kredisi olumlu sonuçlandı.

Tahliyenin Ardından Bir Yıl İçinde Başvurular Yapılacak

Evini dönüştürmek isteyenlere kredi ve faiz desteği sağlayacak kentsel dönüşüm projesine başvurular başladı. Vatandaşların başvuruda bulunabilmesi için gayrimenkulün riskli bölgede bulunması, riskin raporlarla tespit edilmiş olması ve anlaşma ile tahliye edilmiş olması şartları aranacak. Bu şartları sağlayan hak sahipleri için projeye başvuru süresi tahliyenin gerçekleşmesi ile başlayan bir yıllık sürede geçerli olacak. Hak sahipleri bir yıl içinde kentsel dönüşüm için bankalara başvurabilecekler.
Yorumlar (0)