Deva Partisi Başkanı Ali Babacan'dan Şok Kredi Açıklaması: Düşük Faizli Konut Kredisi Eş Dost Arasında Kullanıldı, Ucuz Kredi Dolar ve Altın Almak İçin Kullanıldı!

AK Parti döneminde ekonomi bakanı olarak görev yapan, daha sonra partisinden ayrılarak Deva Partisini kurarak yeni bir siyasi oluşum içerisine giren Ali Babacan gündeme bomba gibi düşen çok sert açıklamalarda bulundu. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyası ile verilen kredilerin dolar ve altın yatırımı için kaynak olarak kullanıldığını iddia eden Babacan 0.64 konut kredisi kampanyasında da çoğu konutun eş dost arasında hileli yollarla el değiştirdiğini iddia etti. Detaylar haberimizde...

Deva Partisi Başkanı Ali Babacan'dan Şok Kredi Açıklaması: Düşük Faizli Konut Kredisi Eş Dost Arasında Kullanıldı, Ucuz Kredi Dolar ve Altın Almak İçin Kullanıldı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak korana virüs salgını ile mücadele konusunda kapatılan ekonominin 1 Haziran 2020 tarihinde açılacağını ve ekonomiye destek amacı ile kamu bankaları tarafından ucuz kredi desteği sağlananacağını duyurmuştu. 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bu dönemmde vatandaşa ucuz kredi desteği sağlamış, ev sahibi olmak, araba satın almak, tatile gitmek ve evini yenilemek isteyen kişilere kamu bankaları tarafından dörtlü kredi paketi ile tarihin en düşük faiz oranları ile finans desteği sağlanmıştı. 

DEVLET BANKALARININ UCUZ KREDİ KAMPANYASI SONA ERDİ! 

Düzenlenen kampanya kapsamında 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile kamu bankaları 

Sıfır konut almak isteyen kişilere yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği, 

İkinci el konut almak isteyen kişilere yüzde 0.74 faiz oranı ile konut kredisi desteği, 

Sıfır araç almak isteyen kişilere anlaşmalı otomobil markalarının yerli araç modelleri için yüzde 0.49 faiz oranı ile araç kredisi desteği, 

İkinci el araç almak isteyen kişilere yüzde 0.82 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli araç kredisi desteği, 

Evini yenilemek, ev eşyası almak ve evini tadilat ettirmek isteyenlere yüzde 0.55 faiz oranı ile sosyal hayatı destek kredisi desteği, 

Tatile gitmek isteyenlere ise 9 ay ertelemeli yüzde 0.98 faiz oranı ile kredi desteği vermeye başlamıştı. 

Ancak ne yazık ki yapılan güncelleme ile Ağustos ayı itibari ile konut ve taşıt kredisi paketi için düzenlenen kampanya sona erdirildi. Sosyal hayatı destek kredi paketi için ise kredi faiz oranı yüzde 0.55 seviyesinden yüzde 0.69 seviyesine yükseltildi. 

ESKİ EKONOMİ BAKANI, YENİ DEVA PARTİSİ BAŞKANI ALİ BABACAN'DAN ÇOK KONUŞULACAK KREDİ AÇIKLAMASI: KAMU BANKALARININ UCUZ KREDİ KAMPANYASI ALTIN VE DOLAR ALMAK İÇİN KULLANILDI! 

Başlatılan kredi kampanyası ile kamu bankalarına olan kredi talebi rekor oranda artarken özellilkle de konut kredisi paketinde başvuru rekoru yaşanmış, ipotekli konut satış rakamları tüm zamanların rekorunu kırmıştı. 

Konut sektöründe yüzlerin gülmesini sağlayan satış rakamları sonrası özel bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan çok konuşulacak açıklamalar yaptı. 

AK Parti saflarında yer aldığı dönemde ekonomi bakanlığı da yapan Ali Babacan "Tabii ki bankalarımızın görevi kredi vermek bununla bankalarımızı suçlayamayız ama kredilerin basiretli, hedefine uygun verilmesi lazım. Son döneme baktığımız zaman kredi artışı nereye gidiyor? Gerçekten insanlar aldıkları kredileri ne yapıyor?

Ben emlak piyasasından tanıdığım dostlarıma, ne güzel daha çok konut satılıyor, daha çok konut kredisi kullandırılıyor diyorum… Bana diyorlar ki, ‘o kullandırılan kredilerin daha çoğu o ucuz parayı almak için' yani konutlar eş dost arasında el değiştiriyor, o ucuz kredi alınıyor.

Alınan o ucuz kredinin ise döviz ve altına gittiği söyleniyor. Şimdi ekonominin doğal dengelerine bilinçsiz bir şekilde akıl dışı bilim dışı müdahale ederseniz arzu ettiğinizin tam dışında sonuçlar elde edersiniz. Eğer bununla ilgili tedbirleri almazsanız krediye verdiğiniz para hemen dövize altına gider piyasa bunu çok kolay yapar" diyerek hileli satışlar yapıldığını, bu paranın da altın ve dövize aktarıldığını iddia etti. 

BAZI MÜTEAHHİTLERİN UCUZ KREDİ KULLANMAK İÇİN HİLELİ KONUT SATIŞLARI YAPTIĞI DA İDDİA EDİLMİŞTİ!

Hatırlanacağı üzere sıfır konutlara özel yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi kampanyasının başlamasının ardından korana virüs salgını döneminde büyük maddi kayıplara uğrayan bazı müteahhitlerin ucuz kredi kaynağına ulaşmak için kendi aralarında hileli konut satışları yaptıkları iddiaları da gündeme gelmişti. 

BDDK BANKALARI UYARMIŞ, KREDİNİN ALTIN VE DOLARA AKMAMASI İÇİN TAKİP YAPILMASINI İSTEMİŞTİ

Ucuz kredi kampanyasının başlamasının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK bankalara bir yazı göndermiş ve verilen kredilerin takiplerinin yapılmasını talep ederek ucuz kredinin amacı dışında kullanımının engellenmesini istemişti. 

Emlak365.com