Dolar Düştü, Konut Kredisi Faiz Oranları Da Düşecek Mi, Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Amerika ile Türkiye arasında S400 kriz geriliminin azalması ile beraber dolar kurunda hızlı bir gevşeme yaşandı.

Dolar Düştü, Konut Kredisi Faiz Oranları Da Düşecek Mi, Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Amerika ile Türkiye arasında S400 kriz geriliminin azalması ile beraber dolar kurunda hızlı bir gevşeme yaşandı. Peki, Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı?

Türkiye'nin S400 savunma sistemini alacağını açıklaması ile beraber Amerika ile yaşanan gerilim dolar kurunda yükselişi tetiklemişti. Son günlerde iki ülke tarafından verilen olumlu mesajlar gerilimi azaltırken dolar kurunda da gevşemeye neden oldu. Hızla yükselen kredi faiz oranları için de indirim beklentisi oluştu. Merkez Bankası Haziran Ayı Toplantısı İle Kredi Faiz İndirimi Yapacak Mı?Dolar kurunda yaşanan düşüş Merkez Bankası tarafından bir kredi faiz indirimi yapılacak mı sorusunu gündeme taşıdı. Ancak enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde yer alması bu ihtimali zorlaştırıyor. Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamları bu nedenle büyük önem taşıyor. Enflasyonda yaşanabilecek bir geri çekilme ve dolar kurunda yaşanan düşüşün hızlanması ile beraber en erken indirimin Temmuz ayında yapılması mümkün olacak gibi görünüyor. Ancak ekonomistler nominal faiz oranları düşmeden bu indirimin yapılmasının mümkün olmadığını savunuyor. Bunlardan biri de Korur Akçağ oldu. Akçağ sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımında "Para toplamak için nominal faiz ciddi bir yükseliş içine girmişti, pek fazla aşağı geldiği de söylenemez. Fonlama maliyetleri yüksek, özellikle konut sektörünü etkiler, bir alt fiyat bandına geçilmediği sürece durgunluğa devam" diyerek görüşünü dile getirdi. 

En Uygun Konut Kredisi Veren İlk 10 Banka Hangisi?Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.65 (Ziraat Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)Ziraat Katılım Konut Kredisi Finansman Oranı Yüzde 1.70İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,72 (İş Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %  1.74Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,75 (Halkbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)Vakıfbank emlak365.com Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.79 (Vakıfbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1,84 ING Bank Konut Kredisi 1.89Garanti Bankası emlak365.com Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1.91Albaraka Türk Konut Finansmanı % 1,99Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEmlak365.com


Yorumlar (0)