Doları Bilen Adam Remzi Özdemir Açıkladı: Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi Son Dakika, Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer 2021?

Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ne yazık ki kredi çekmek isteyen kişileri de mağdur etmişti. Süreçte konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişiler büyük mağduriyet yaşarken yine ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları da yükseldi. Vatandaş kredi faiz oranları düşecek mi 2021, konut kredisi ve ihtiyaç kredi faizleri ne zaman düşer sorusuna yanıt arıyordu. Merak edilen soruların yanıtlarını doları bilen adam olarak ünlenen Remzi Özdemir verdi. Peki, faizler düştü mü, düşer mi?

Doları Bilen Adam Remzi Özdemir Açıkladı: Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi Son Dakika, Kredi  Faiz Oranları Ne Zaman Düşer 2021?

Bankaların kredi faiz oranları 2020 yılının Haziran ayında dip noktasına ulaşmış, kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi destek kampanyaları ile taşıt kredisi faiz oranı yüzde 0.49 seviyesini, konut kredisi faiz oranı yüzde 0.69 seviyesini ve ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 0.59 seviyesini görmüştü. 

Süreçte ucuz kredi kampanyalarında piyasaya pompalanan paranın bir şekilde dolar ve altın yatırımlarına akması, araç ve konut fiyatlarına gelen zam yağmurlarının etkisi ile enflasyonun hızla yükselmesi ile kamu bankalarının ucuz kredi muslularını ani olarak kapatmasına neden olmuştu. Merkez Bankası tarafından atılan adımlarla kredi faiz oranları yükselişe geçmişti. 

KONUT KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ SON DAKİKA!  KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER 2021?

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken ne yazık ki yaşanan süreç en çok kredi çekmek isteyen kişileri mağdur etmişti. Yaşanan süreci değerlendiren Yeniçağ Gazetesi yazarı Remzi Özdemir "2019 senesinde inşaat sektöründe adeta büyük bir çöküş yaşanmıştı. 2020 senesinde mütaehhitler isyan etmeye başlayınca konut kredisi faiz oranları kamu bankaları tarafından 0.99 seviyesine çekildi. 

Yaşanan bu büyük faiz indirimi ile ev ihtiyacı olmayan bile bankaya koştu. Yapılan operasyon ile müteahihtler kurtarıldı ama kamu bankaları feda edildi. Kamu bankalarının açıklanan bilançoları ile yaşanan hasarın boyutu da ortaya çıkmış oldu. Asıl soru şu tarih bir kerer daha tekerrür eder mi?

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK BİR KERE DAHA DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLATACAK MI, KAMU BANKALARI UCUZ KREDİ VERECEK Mİ?

Şu anda konut satışlarının düşük olmasının en önemli nedeni kredi faiz oranlarının çok yüksek olması. Öncelikle şunu söyleyebilirim evet faizler düşecek! 

Faiz oranlarında yaşanan bu düşüş elbette ki konut kredisi faiz oranlarına da yansıtılacak. Ancak kimse bu faiz indirimini öyle kısa sürede beklemesin. Faiz oranları kolay kolay düşmeyecek çünkü ülkedeki kaynaklar tükendi. 2021 senesinin birinci yarısı bitmek üzere ikinci yarısının sonuna kadar da kimse yüzde 1 altında konut kredisi faiz oranı beklemesin. 

Amerika'da tahvil faizleri yüzde 1.70 seviyesine ulaştı ki bu para artık Amerika'ya akacak demektir. Türk Lirasının aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybedecek demektir ki böyle bir ortamda kredi faiz oranları kolay kolay düşmez" diyerek yaşananları değerlendirdi.

Yorumlar (0)