Düşük Maliyetli Ev Kredisinde Yeni Trend! Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ve Özellikleri

Ev alacak olan vatandaşlar için bankaların standart konut kredisi faiz oranları yükseldi.

Düşük Maliyetli Ev Kredisinde Yeni Trend! Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ve Özellikleri

Ev alacak olan vatandaşlar için bankaların standart konut kredisi faiz oranları yükseldi. Kısa süre öncesine kadar devam eden konut kredisi kampanyalarında müşterilere düşük faizlerle kredi sağlanıyordu. TCMB'nin hamlesi sonrasında artan kredi faiz oranlarının ardından maliyet oranları yükseldi. Bu yükselmenin ardından ise vatandaşlar için ikinci bir tercih oluştu. İşte yeni trend olarak gösterilen enflasyon endeksli konut kredisi.

Konut kredisinde cazip dönemler geride kaldı. Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan kredi kampanyaları ile ev alacak olan vatandaşlara bu zamana kadar sunulmuş en uygun imkanlar sağlandı. Ağustos ayı başına kadar devam eden bu kampanyalar kapsamında müşterilere hem çok düşük faiz oranların sıfır ve ikinci el konut kredisi sağlandı hemde ödemesiz dönem ve esnek ödeme seçenekleriyle ödeme kolaylıkları sunuldu. STANDART KONUT KREDİSİNDE FAİZ ORANLARI YÜKSELDİTCMB'nin likidite önlemleri sonrasında kaldırılan konut kredisi kampanyalarında artık standart özellikler uygulanıyor. Bu süreçte en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 olurken bu oran sıfır ev alımlarında uygulanıyor. İkinci el ev alımlarında Ziraat Bankası 120 ay vadeli kredilerinde 1.05, 180 ay vadeli kredilerinde ise 1.09 faiz oranıyla konut kredisi imkanı sunuyor. Ayrıca bu konut kredisi geri ödemelerinde ödemesiz dönem olanakları da tamamen kaldırıldı. Vatandaşlar ödemelerini gelir durumlarına göre aylık veya 3 aylık eşit taksitlerle yapabilecekler. YENİ TREND ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİKonut kredisi kampanyalarının sona ermesi faiz oranlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar için yeni bir seçenek daha gündeme geldi. Bankaların uzun zamandır sağladığı ancak kredi kampanyaları nedeniyle unutlan enflasyon endeksli konut kredisi yeniden gündemde. Çok sayıda banka tarafından sağlanan enflasyon endeksli konut kredisinde faiz oranları, açıklanan verilere göre değişken oluyor. 

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?Endlasyon endeksli konut kredisinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından açıklanan TÜFE verileri önemlidir. Bankalar yeni enflasyon verileri açıklanması sonrasında TÜFE yıllık değişim oranına kendi kar marjlarını ekleyerek konut kredisi faiz oranını belirlerler. Yıllık enflasyonun yüzde 8.50 olması durumunda enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranı yüzde 0.89 olarak uygulanır. Enflasyon oranı daha yukarıda olursa konut kredisi oranı yükselir. ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?Vakıfbank tarafundan sunulan enflasyon endeksli konut kredisi özellikleri şu şekilde;* Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi kampanyasında değişken faiz uygulanacak olup kredi, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en güncel TÜFE yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı eklenerek hesaplanan faiz oranı ile kullandırılacaktır.* Faiz oranı değişim periyodu 3, 6 veya 12 ay seçilebilecektir.* Krediniz 180 aya kadar vadelendirilebilecektir.* Kredi vadesi boyunca faiz oranınız, sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşmayacaktır.

Enflasyon endeksli konut kredisinde müşterilerin dikkat edecekleri en önemli husus TÜİK enflasyon verileri. Enflasyon oranlarının düzenli düşmesi durumunda faiz oranları çok uygun seviyelere inmekle beraber enflasyonun artması durumunda faizler yükselmektedir.Emlak365.com


Yorumlar (0)