E Beton Sistemi İle Oturduğunuz, Satın Alacağınız Evin Sağlamlığını Öğreneceksiniz!

25 Aralık 2018 tarihi itibari ile Elektronik Beton İzleme Sistemi sayesinde vatandaş oturduğu ya da satın almak istediği evin depreme dayanıklı olup olmadığını internetten öğrenebilecek.

E Beton Sistemi İle Oturduğunuz, Satın Alacağınız Evin Sağlamlığını Öğreneceksiniz!

25 Aralık 2018 tarihi itibari ile Elektronik Beton İzleme Sistemi sayesinde vatandaş oturduğu ya da satın almak istediği evin depreme dayanıklı olup olmadığını internetten öğrenebilecek...

81 ilde yaygınlaştırılacak olan e-Beton (Elektronik Beton İzleme Sistemi) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25 Aralık 2018 tarihi ile hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Yeni sistem ile inşaatlarda kullanılacak olan betonların içerisine özel bir çip yerleştirilecek. Vatandaşlar bu çipler sayesinde satın alacakları ya da oturdukları evin sağlamlığını e beton sistemi üzerinden sorgulayacak, bu sayede sağlam olmayan konutları alma tuzağından da kurtulmuş olacaklar. İnşaatlarda Kullanılan Betonun Sağlamlığı İnternetten Sorgulanacak! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından büyük bir titizliklikle takip edilen yeni sistem sayesinde inşaatlarda dökülen betonlardan alınan numunelere çip yerleştirilecek. Bu çip sayesinde vatandaş betonun kırımının ne zaman yapıldığı, hangi kalitede döküm yapıldığı, hangi mühendis tarafından kontrol edildiği, hangi laboratuvarda beton kalitesi denetimi yapıldığı bilgilerini internet üzerinden sorgulayacak. Sistem ile birlikte vatandaş parsel numarası ile oturduğu ya da almayı düşündüğü evin beton kalitesine ilişkin tüm bilgilere erişebilecek. Ayrıca geçmişte kaç kez denetlendiği ve inşaatla ilgili fotoğraflara erişim imkanı bulacak. Vatandaşlar yapılan inşaatlara ilişkin bu bilgilere erişebilecek. İnşaatın imalat aşamalarına ilişkin fotoğraflar, denetim bilgileri, müteahhitlik firması, hangi mühendis ve mimarın denetlediği ile geçmişte yaşanan sorunlara ilişkin verileri görebilecek.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı adına Aselsannet ortaklığı ile hayata geçirilecek olan proje Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 25.12.2018 tarihinde yürürlüğe girecek.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYALANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Yorumlar (0)