Ekim 2019 PPK Toplantısından Yüzde 0.98 ve 0.79 Faiz Oranıyla Konut Kredisi Formülü

24 Ekim 2019 tarihinde Merkez Bankası PPK toplantısı gerçekleştirilecek.

Ekim 2019 PPK Toplantısından Yüzde 0.98 ve 0.79 Faiz Oranıyla Konut Kredisi Formülü

24 Ekim 2019 tarihinde Merkez Bankası PPK toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantıda faiz indirimi kararı alınması ve bu kararın konut kredisi faiz oranlarını indirmesi bekleniyor. Peki bu indirim ile 0.98 veya 0.79 faiz indirimi müjdesi gelir mi? Haberimizde ele aldık.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 24 Ekim 2019 tarihinde Para Politikaları Kurulu Toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantıdan önce yapılan son iki toplantıda Merkez Bankası kredi faizlerinde indirime gitti ve bu faiz indirimi kararı hem konut kredisi hem ihtiyaç kredisi hemde taşıt kredisi faiz oranlarına yansıdı. 



2019 yılının Ekim ayında yapılacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı kapsamında da faiz indirimi kararı alınması bekleniyor. Bir önceki faiz indiri kararlarında olduğu gibi bu indirimin 300 400 baz puan bandında olması beklenmiyor. 



Finans gündeminde konuşulan PPK faiz indirimi kararı ise 100 baz puan yani yüzde 1 oranında indirilmesi yönünde. Peki bu yönde alınacak bir karar konut kredisi faiz oranlarını nasıl etkileyecek? İşte Emlak365.com olarak konut kredisinin 2019 yılı değerlendirmemiz. 



PPK TOPLANTISININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINA ETKİSİ



2019 yılı Ekim ayı PPK toplantısında ele alınan indirim oranları 100 baz puan. Ancak burada ekonomistler analizlerinde bu oranın en düşük 75 baz puan olabileceğini en yüksek ise 300 baz puan olabileceğini belirtiyorlar. 



Bu Bilgilerin Işığında;



Eğer TCMB PPK toplantısından 75 baz puanlık bir indirim kararı çıkarsa konut kredisinde faiz oranlarının değişmesi beklenmiyor. Ancak bu indirim kararı yukarı yönlü olursa kredi faiz oranlarında özellikle kamu bankalarında indirim olabilir. 



Yüzde 0.98 Faizle Konut Kredisi Formülü



Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 100 baz puan ile 150 baz puan arasında bir indirim kararı alırsa kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında da değişme beklenebilir. Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirim bandını yüzde 1 seviyesine yaklaştırması adına yapılabilecek bu hamle ayrıca emlak sektörüne yeni ivme kazandırabilir. 



Yüzde 0.79 Faizle Konut Kredisi Fomülü



TCMB, 24 Ekim 2019 PPK toplantısında 150 baz puan ile 300 baz puan arasında kredi faiz indirimi kararı alırsa; konut kredisinde sürpriz bir hamle gelebilir. Kamu bankaları tarafından alınabilecek karar ile konut kredisi faiz oranları yüzde 0.79 seviyesine inerse, beklenen canlanma hareketinin üzerine çıkılabilir. Ancak PPK toplantısından 150 baz puanın üzerinde bir indirim olması pek beklenmiyor. Ayrıca konut kredisinde de 0.79 faiz oranıyle kredi imkanı da daha düşük bir muhtemel olmayabilir. 



Konut Kredisi ve Diğer Kredilerle İlgili Güncel Gelişmeleri Anında Takip Edin



Android uygulamamız için TIKLAYINIZ



İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ



Hakkında Tartışmak İsteyenler Burada Toplanıyor >>> KATILMAK İÇİN TIKLAYIN



Emlak365.com - ÖZEL HABER (AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN ALINTILANAMAZ)


Yorumlar (0)