Eksi Faizle Kredi Kampanyası Başlatan Avrupa Bankaları Konut Kredisi Verecek Kişi Bulamıyor!

Avrupa Bankaları eksi faizle kredi vermeye devam ederken yine de konut kredisi vermekte zorlanınca çareyi konut kredisi şartlarını gevşetmekte buldu.

Eksi Faizle Kredi Kampanyası Başlatan Avrupa Bankaları Konut Kredisi Verecek Kişi Bulamıyor!

Avrupa Bankaları eksi faizle kredi vermeye devam ederken yine de konut kredisi vermekte zorlanınca çareyi konut kredisi şartlarını gevşetmekte buldu. Türkiye'de fırsat arayan vatandaş ise Merkez Bankası politika faizi indirimi sonrası yüzde 0.69 faiz oranı ile konut kredisi çekme hayali kuruyor!

Hatırlanacağı üzere Ağustos ayında bazı Avrupa ülkeleri sıfır faizle konut kredisi vermeye başlarken Danimarka'da yer alan özel bir banka ise eksi 0.50 faiz oranı ile konut kredisi kampanyası başlatmıştı. Konu hakkında yapılan yeni anket sıfır faizin de çok etkili olmadığını ortaya koydu. Avrupa Bankaları kredi kullanım oranını arttırmak için kredi koşullarını gevşetme kararı aldı. 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi Eksi 0.50 Faiz Oranı İle Veriliyor! Danimarka'da konut kredisi paketlerine olan ilginin dibe vurması ile bankalar eksi faizle konut kredisi vermeye başlamıştı. Özel bir bankanın başlatmış olduğu konut kredisi kampanyası ile 30 yıl vadeli konut kredisi paketinde kredi faiz oranı eksi 0.50 olarak açıklanmıştı. Banka sadece konut kredisi dosya masrafları için para alırken bu masrafların da düşük tutulacağı bilgisi paylaşılmıştı. Konu hakkında açıklama yapan Jyske Bank’ın ekonomisti Mikkel Hoegh, “Bankacılık tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Eksi faiz ile kredi veremeyiz diye düşünüyorduk fakat piyasa koşulları buna izin verdi” diyerek kampanyayı duyurmuştu. Söz konusu banka Danimarka’nın üçüncü büyük bankası olma unvanına sahip. Avrupa'da Bankaların Kredi Paketlerine İlgi Azalıyor Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) "Banka Kredi Anketi" yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yılın üçüncü çeyreğinin değerlendirildiği araştırma sonuçlarına göre hem firmalara hem de hane halkına kredi verme koşulları Avrupa Bankaları tarafından gevşetildi. Banka mevduatlarına negatif faiz uygulayan Avrupa Bankaları bu sayede kredi hacimlerindeki artışa katkı sağlamayı amaçlıyor. Yayımlanan anket ile "Bankalar, yılın son çeyreğinde kredi şartlarının bütün kredi kategorileri için genel olarak değişmeden kalmasını bekliyor" denilirken özellikle de konut kredilerinde artış yaşanması bekleniyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)