Emlak Bankası Faizsiz Konut Finansmanı ve Tasarruf Sistemleri Üzerinde Çalışıyor!

Ev sahibi olmak isteyenlerin büyük umutlarla bekledikleri Emlak Katılım Bankası Mart ayı sonunda şubeleri üzerinden hizmet vermeye başlayacak.

Emlak Bankası Faizsiz Konut Finansmanı ve Tasarruf Sistemleri Üzerinde Çalışıyor!

Ev sahibi olmak isteyenlerin büyük umutlarla bekledikleri Emlak Katılım Bankası Mart ayı sonunda şubeleri üzerinden hizmet vermeye başlayacak.

Emlak Katılım Bankası uluslararası izinler üzerinden çalışırken bankanın müdürü Aksu Mart ayı sonuna kadar tüm işlemlerin tamamlanarak bankanın hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.Konut kredisi faiz oranları nedeni ile hem ev sabihi olmak istiyorum diyen kişiler hem de inşaat sektörü zorlu günler geçirirken sektör bankaları devre dışı bırakacak alternatif çözüm önerileri geliştirmelerini istiyor. Konu hakkında geride bıraktığımız günlerde DRKEE Consultancy & Danışmanlık ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin iş birliği kapsamında Faizsiz Gayrimenkul Sempozyumu düzenlenmişti. İnşaat Sektörünün Kaderi Bankaları Bırakılmasın, Kredi Bağımlılığı Sona Ersin Faizsiz konut finansmanı hakkında düzenlenen sempozyuma çok sayıda önemli misafir katılırken hiç kuşkusuz bunlardan biride Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu oldu. Sektörün ve vatandaşın büyük umutlar bağladığı Emlak Katılım Bankası Müdürü Aksu “Türkiye’de deprem gerçeği var buna göre hareket etmeliyiz ve finansman modeli geliştirmeliyiz. Bunu sermaye piyasası ürünleriyle yapmalıyız. Bir projenin geliştirilmesi ve nihayete ermesi 5 yılı buluyor.Ödeme periyodunu da 10 yıl düşünürsek, 15 yıllık bir sürece tekabül ediyor. Bu 15 yıllık süreçte her türlü piyasa riskiyle karşılaşılabilir. Döviz fiyatları,faizler artabilir. Mevcut faizsiz finansman metodunda katılım bankalarının sıkı şekilde riayet ettikleri üç tane ana prensip var. Bunlar, anlaşmadan önce herkesin aynı koşulda olması, anlaşmadan sonra anlaşmanın kurallarının değişmemesi ve spekülatif herhangi bir işleme girilmemesi. Gayrimenkul finansmanı çerçevesinde üç tane prensibi oturtabilirsek sürdürülebilir, toplumun barış içerisinde yaşadığı bir mekanizma oluşturabiliriz. Toplumsal dayanışmayı içeren yapı tasarruf sistemleri var bunların modern halini hayata geçirebiliriz.Ürünlerin iş planı yapılıyor,stratejilerimizi geliştirdik. Paydaşlarla görüşüyoruz, yasal düzenleme gereklilikleri ortaya çıkarılıyor" diyerek yasal düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Bankaların Konut Kredisi Stoku 185 Milyar!Bankaların konut kredisi stoğu hakkında da açıklama yapan Aksu "2007 yılında çıkan 5582 sayılı konut finansmanı kanunu gereği bankalardaki konut kredisi stoğu yaklaşık 185 milyar. Demek ki bunun dışında pazar kendine bir finansman modeli bulmuş ve bu şekilde finanse ediliyor.Bizim bunu sisteme çekip alıcının, satıcının ve finansörün buluşmasını sağlayacak metotlar bulmamız lazım. 2008 yılında yaşanan krizle birlikte faizsiz bir sistem geçtik. Yani kiracı kira vermeden konutta veya ticari işletmede oturmayı ev sahibine kabul ettirmiş oldu. Bu dönemde şu anda sona doğru geliniyor. Faizler yükseldi, konut ve hammadde fiyatları yeniden oluşuyor" dedi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.comYorumlar (0)