Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nedir, Avantajlı Mı? Özellikleri Neler?

Enflasyon endeksli konut kredisi vatandaşlar tarafından merak ediliyor? Peki enflasyon endeksli konut kredisi kampanyası nedir? Enflasyon endeksli konut kredisi avantajları neler? Hangi özellikler sunuluyor? İşte bu soruların yanıtları.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nedir, Avantajlı Mı? Özellikleri Neler?
Bankaların konut kredisine dair kampanyaları kapsamında enflasyon endeksli konut kredisi de vatandaşların ilgisini çekti. Ev almak için en uygun faiz oranlarını, en uyun ödeme seçeneğini bulmak isteyen müşteriler için enflasyon endeksli konut kredisinin özelliklerini aktarıyoruz.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Enflasyon endeksli konut kredisi, ekonomide yaşanacak gelişmeler ve oluşacak enflasyon doğrultusunda faiz oranları, maliyeti belirlenen konut kredisidir. Enflasyon endeksli konut kredisinde faiz oranları belli dönem aralıklarında değişir. Yeni dönem enflasyon oranlarına göre faiz oranı belirlenir ve bankalar bu oranların üzerinde kar marjı eklerler. Enflasyon oranlarının düşük olduğu veya olacağı düşünülen dönemlerde vatandaşlara özel avantajlar sağlanabilir.

Halkbank Enflasyon Endeksli Konut Kredisi

Ev alma hayali kuranlar için Halkbank enflasyon endeksli konut kredisine dair "Enflasyona Endeksli Konut Kredisinin faiz oranı güncelleme dönemlerinde kredi taksitleriniz, içinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan en güncel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı ilave edilerek güncellenir." bilgilerini verdi.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ

Müşterilerin tercihine göre 6 veya 12 ayda bir faiz değişim periyodu sağlanır.

Müşteriler tarafından seçilen dönem sonunda faiz oranları otomatik olarak yenilenir.

Yüksek enflasyon riskine karşı korunmak amacı ile Bankaların çoğu tarafından azami bir faiz oranı belirlenir.

Enflasyon düştükçe taksitler düşer, enflasyon artışlarında ise kredi için azami faiz oranı belirlendiğinden, yüksek faiz riskinden korunursunuz.

Ödeme süreci 120 aydır.

MART AYINDA ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Mart ayı döneminde elde edile son enflasyon verilerine göre aylık konut kredisi faiz oranları yüzde 1.49 seviyesinde yer alıyor. Azami faiz oranı ise yüzde 2.15 seviyesinde.
Yorumlar (0)