Ev Alacaklar Dikkat! Konut Kredisi Faiz Oranları Seçimden Sonra Yükselecek Mİ, Faizlerde Son Durum ve Beklentiler Neler?

Seçimden önce düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranları dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından yönünü yine yukarıya çevirdi.

Ev Alacaklar Dikkat! Konut Kredisi Faiz Oranları Seçimden Sonra Yükselecek Mİ, Faizlerde Son Durum ve Beklentiler Neler?

Seçimden önce düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranları dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından yönünü yine yukarıya çevirdi. Peki, seçim sonrası faizler ne olacak?

Seçim öncesi özellikle de kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimleri konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen binlerce kişiyi umutlandırmıştı. Yüksek faizle kredi çekenler kredi yapılandırma müjdesi beklerken dolar kurunda yaşanan sert yukarı yönlü hareketlenmeler ne yazık ki faiz oranlarında yaşanan düşüşün önüne set çekilmesine neden oldu. Bankalar Dolar Kurunda Yaşanan Yükseliş Nedeni İle Tedirginlik Yaşıyor! Dolar kurunda yaşanan tehlikeli yükseliş bankaları da tedirgin etti. Seçim sonrası için ekonomik belirsizlik kendisini hissettirken piyasalarda yaşanan tedirginlik bankaların da kredi oranlarında düşüş yapmalarını engelledi. Özellikle de dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından bankaların kredi faiz indirimi haberleri gelmez olurken bugün en uygun konut kredisi veren özel banka olan Akbank konut kredisi faiz oranını yükseltti. Yüzde 1,57 olan konut kredisi faiz oranı yüzde 1,69 seviyesine çıkarken gelen haberlere göre bazı özel bankalarda da bu şekilde revize operasyonları yapmaya hazırlanıyor. Seçimden Sonra Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?Konu hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Mayıs ayı itibari ile konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 ila yüzde 0,98 seviyesine geri çekileceğini duyurmuştu. 21 Mart tarihinde açıklama yapan Bakan Bakan Albayrak "Konutta Mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Konut kredilerinde faizler yüzde 1,28’lere geldi. Tahminim mayıs gibi yüzde 1'in altını, yüzde 0,98’i görünce sektördeki süreç daha da hızlanacak" diyerek kredi indirimi bekleyen kişileri sevindirmişti. Seçim Sonrası Oluşacak Ekonomik Göstergeler Faize Yön Verecek! Aslında açıklanan tüm raporlar ve uluslarası yatırım bankalarının tahminleri Haziran ayında Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılacağı yönündeydi. Ancak dolar kurunda yaşanan hareketlilik Merkez Bankası'nın da faiz indirimini tehlikeye soktu. Kredi faizlerinin yönünü seçimden sonra açıklanacak enflasyon rakamları ve dolar kurunun yönü belirleyecek gibi görünürken kurlarda yaşanan hareketliliğin yerini sakinliğe bırakması ve enflasyon rakamlarının beklendiği üzere aşağıya gelmesi durumunda kredi faizleri düşmeye devam edecektir. Kötü olan senaryoda ise dolar kurunda yaşanan yükselişin devam etmesi, bu yükseliş nedeni ile enflasyonun da yukarı yönlü hareket etmesi ne yazık ki kredi faizlerinde yükseliş yaşanmasına neden olacaktır. Özellikle de Merkez Bankası'nın Nisan ve Haziran ayı toplantıları büyük önem taşırken Merkezin faiz kararı kadar bu karardan önce TÜİK tarafından ilan edilecek olan enflasyon rakamları ve dolar kurunun yönü de faizlerin gidişatı hakkında bilgi verecek. Haber Kaynağı: Emlak365.comYorumlar (0)