Ev Kredisinde Yeni Çözüm Enflasyon Endeksli Konut Kredisi! Nasıl Hesaplanır, Hangi Bankalar Verir?

Konut kredisinde faiz oranlarının artmasıyla vatandaşlar enflasyon endeksli konut kredisine yöneldiler. Daha uygun koşulları ile ev almak isteyen vatandaşların yeniden araştırdığı enflasyon endeksli konut kredisinde bir hesaplama modeli uygulanıyor. Bankaların enflasyon oranlarına bağlı olarak sağladıkları bu konut kredisinde oluşan maliyetleri, hesaplama işlemlerini ve bu kredi ile ev alımlarında sunulan özellikleri inceledik. İşte enflasyon endeksli konut kredisi veren bankalar ve sunulan olanaklar.

Ev Kredisinde Yeni Çözüm Enflasyon Endeksli Konut Kredisi! Nasıl Hesaplanır, Hangi Bankalar Verir?

Devlet bankalarının ayz aylarında başlattığı konut kredisi kampanyaları sona erdi ve kredi faiz oranları son günlerde çok yükseldi.

Son olarak Merkez Bankası'nın Eylül ayı PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkmasıyla yeniden artan konut kredisinde en düşük oran sıfır evlerde yüzde 0.99, ikinci el evlerde ise yüzde 1.09 bandına ulaşmış durumda. 

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Vatandaşlar kredi faiz oranlarında yaşanan bu yükselmenin ardından diğer tercihlere yöneldiler. 

Listenin ilk sırasında enflasyon endeksli konut kredisi bulunuyor. Enflasyon oranlarında oluşlan değerlere göre belirlenen bu konut kredisinde özel bir hesaplama metodu uygulanıyor. Bu hesaplama yıllık enflasyon üzerinden yapılıyor. 

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Hesaplama

12 aylık enflasyon oranları üzerinden hesaplanan enflasyon endeksli konut kredisinde, değişken faiz uygulanacak olup kredi, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en güncel TÜFE yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı eklenerek hesaplanan faiz oranı ile kullandırılacaktır.

BANKALARDAN 3 AY, 6 AY VE 12 AYLIK PERİYODLARDA FAİZ DEĞİŞİMİ

Bankalar müşterilerine enfalsyon endekli konut kredisinde faiz değişimi sağlıyorlar. Müşterilerin taleplerine göre faiz değişim süreleri 3 ay, 6 ay ve 12 ay olarak uygulanabiliyor. 

VAKIFBANK ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ

Çok sayıda banka müşterilerine enflasyon endekli konut kredisi kullanmak imkanı sunuyor. Tüm bu bankaların sundukları imkanlar faiz oranları yönünden eşit olup ödeme süreci, kredi kullanım limiti ve diğer özelliklerde farklılık gösterebilir. 

Emlak365.com olarak bizlerde bu kredi özelliklerini Vakıfbank üzerinden inceledik. İşte Vakıfbank tarafından sağlanan enflasyon endeksli konut kredisi özellikleri ve detayları. 

* Enflasyon Endeksli Konut Kredisi 180 aya kadar vadelendirilebilecektir.

* Kredi taksitlerinizi sadece aylık eşit taksitli olarak ödeyebilirsiniz.

* Kredi vadesi boyunca faiz oranınız, sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşmayacaktır.

* Taksitin bir kısmının veya tamamının vadesinden önce ödenmesi halinde erken ödeme tazminatı alınmayacaktır.

SABİT FAİZLİ KONUT KREDİSİNE GEÇİŞ HAKKI

Enflasyon endeksli konut kredisi kullanımlarında bankaların müşterilerine sunduğu bir diğer imkan ise geçiş hakkı. Enflasyon endeksli konut kredisi kullanan müşteriler başvuru yapmaları durumunda sabit faizli konut kredisine geçebilirler. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)