Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Banka Banka Şubat Ayı En Uygun Konut Kredisi Kampanyaları

Ev sahibi olmak isteyen ancak, yeteri kadar nakit para birikimi bulunmayan kişiler bankaların konut kredisi hizmetinden yararlanmaktadır.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Banka Banka Şubat Ayı En Uygun Konut Kredisi Kampanyaları
Ev sahibi olmak isteyen ancak, yeteri kadar nakit para birikimi bulunmayan kişiler bankaların konut kredisi hizmetinden yararlanmaktadır. Bankaların ev almak isteyen kişilere vermiş oldukları finansman desteğine ev kredisi adı verilmektedir. Ülkemizde hizmet veren tüm bankalar aynı zamanda konut kredisi veren bankalar arasında bulunmaktadır.

Her bankanın konut kredisi faiz oranı kendi yönetimi tarafından piyasa koşullarına ve kendi politikalarına göre belirlendiği için farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle konut kredisi çekmek isteyen kişilerin mutlaka öncesinde en uygun konut kredisi veren bankayı belirlemesi önemlidir. Bu sayede daha düşük faiz yükü ile ev sahibi olunması sağlanmaktadır.

EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI, BU FAİZ ORANLARI İLE KREDİ ÇEKMEK MANTIKLI MI?

Düşen konut satış rakamları ve talebin dibe vurması ile beraber ev fiyatlarında da bir miktar geri çekilme yaşandı. Ekonomistler bankaların konut kredisi faiz oranlarında psikolojik eşiği yüzde 1 olarak kabul ederken şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.35 olarak uygulanıyor.

Bu nedenle yatırım amaçlı konut almak isteyenlere bu faiz oranları ile kredi çekmeleri önerilmiyor. Ancak oturmak amaçlı konut almak isteyen kişiler için şu anda aradıkları niteliklere uygun ve bütçelerine uygun ev bulmaları halinde ödeme güçleri bulunuyorsa konut alım tavsiyesi verilebiliyor.EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Şu anda en uygun konut kredisi veren banka Akbank olarak öne çıkarken en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.35 olarak uygulanıyor. Akbank konut kredisi paketinden 120 ay vadeli 200 bin TL konut kredisi çeken kişilerin aylık taksit ödemeleri 3 bin 375 TL olarak gerçekleşiyor.

DEVLET BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI! ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK ŞUBAT AYI KREDİ KAMPANYALARI 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 2020 yılının Haziran ayında yeni normale geçiş dönemi ile destek kredisi kampanyaları başlatılmıştı. Haziran ayı itibari ile devlet bankaları ilk 12 ayı ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi vermeye başlamış, verilen ucuz kredi desteği sayesinde konut satış rakamları rekor üzerine rekor kırmıştı.

Özellikle de 1 sene ertelemeli konut kredisi çekme imkanı sunulması kiracıları harekete geçirmiş, vatandaş kira ödemektense bu oranlarla ev sahibi olmayı tercih etmişti. Hatta yükselen konut fiyatları bile vatandaşı engellememiş, Haziran ayında yükselen konut satış rakamları Temmuz ayında tüm zamanların satış rekorunu kırarak Cumhuriyet rekoru elde etmişti.Ancak enflasyon rakamları ve dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından ne yazık ki konut kredisi faiz oranları da yükselişe geçmiş, Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleler sonrasında kamu bankaları da ucuz kredi kampanyasını sona erdirmiş ve kredi faiz oranlarını yukarı yönlü revize etmişti. Süreçte Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi paketlerinde 2. el konut kredisi için yüzde 1.47 faiz oranını kullanırken sıfır konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.42 olarak uygulanıyor.Kamu bankaları arasında en uygun konut kredisi veren banka ise Vakıfbank olarak öne çıkıyor. Vakıfbank hem sıfır hem de ikinci el konut alımları için konut kredisi faiz oranı rakamını yüzde 1.40 olarak uyguluyor.BANKA BANKA EN UYGUN KREDİ KAMPANYALARI HANGİLERİ?

12 Şubat 2021 tarihi itibari ile en uygun konut kredisi veren banka Akbank olurken en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.35 olarak açıkladı. Bu bankayı yüzde 1.36 faiz oranı ile ING Bank konut kredisi faiz oranı takip ederken Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası üçüncülük basamağını yüzde 1.39 faiz oranı ile takip ettiler.

Vakıfbank yüzde 1.40 konut kredisi faiz oranı uygularken TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.45 olarak açıklandı. İş Bankası konut kredisi faiz oranı da yüzde 1.40 olarak listedeki yerini aldı.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Ne yazık ki yakın bir tarihte kredi faiz oranlarında indirim beklenmiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yapmış olduğu son açıklamasında yakın bir tarihte kesinlikle politika faizi için indirim yapmayacaklarını dile getirmişti. Enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapmayacaklarını belirten Başkan Ağbal parasal sıkılaşma politikasının sürdürüleceğini dile getirdi.

Parasal sıkılaşma politikasında bankaların kredi faiz oranları için de ne yazık ki indirim yapılması beklentisi düşük oluyor. Ancak bankalar kendi aralarında yaşanan rekabete bağlı olarak 1-2 puanlık düşüşler yapabiliyor. Buna rağmen Merkez Bankası tarafından büyük bir faiz indirimi yapılmadan konut kredisi faiz oranlarında da büyük bir bir indirim yaşanması son derece zor bir ihtimal olarak kabul ediliyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)