banner136

Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Konutta Fırsat Penceresi Kapandı, En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.99 Oldu!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyası sona erdi. Biten kampanyanın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan likidite adımları ve örtülü faiz artışları ile konutta fırsat penceresi kapandı, bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldi. Yükselen faiz oranları sonrası en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 bandından yüzde 0.99 bandına çıktı, vatandaş için ev sahibi olmak zorlaştı. Yükselen faiz oranları ile konut kredisi çekerek ev satın almak isteyenler için maliyet büyük oranda artarken kamu bankaları başta olmak üzere Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Şekerbank, QNB Finansbank, İş Bankası gibi çok sayıda banka faizleri yukarıya çekti.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Konutta Fırsat Penceresi Kapandı, En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.99 Oldu!

Ekonomide yaşanan dalgalanma ev sahibi olmak isteyen vatandaşı vurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımlar sonrası faizler yükseldi. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, UCUZ KREDİ KAMPANYASI BİTTİ! 

1 Haziran tarihinde yeni normale geçiş döneminde bazı sektörleri desteklemek amacı ile başlatılan ucuz kredi desteği kapsamında kamu bankaları 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası başlatmıştı. 

Haziran ve Temmuz aylarında devam eden kampanya Ağustos ayında sona erdi. Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını yükseltirken ne yazık ki özel bankalarda da faiz oranları çok hızlı bir şekilde yükseldi. Yaşanan yükselişin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesine çekildi. 

SADECE 20 GÜNDE VATANDAŞIN FAİZ YÜKÜ 72 BİN LİRA ARTTI! 

Yaşanan baş döndürücü yükseliş sonrasında ne yazık ki ev sahibi olmak isteyen vatandaşın bankalara ödeyeceği faiz yükü 72 bin lira arttı. 

31 Temmuz 2020 tarihinde sıfır konut almak isteyenler için en  düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası tarafından yüzde 0.64 olarak uygulanırken söz konusu oran bugün Ziraat Bankası tarafından yüzde 1.09 olarak uygulanmaya başlandı. 

0.64 faiz oranı ile 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çeken bir kişi aylık 2 bin 392 lira taksit öderken toplamda kredi geri ödemesi ise 287 bin lira olarak gerçekleşiyordu. 

Şu anda uygulanan yüzde 1.09 oranı ile ise 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi taksit tutarı 2 bin 995 lira seviyesine kadar fırlarken kredinin geri ödemesi ise 359 bin 479 lira olarak gerçekleşti. 

Yani şu anda ev alan bir vatandaş aylık 603 lira 120 ay vadeli konut kredisi paketinde ise 72 bin 360 lira fazla faiz ödemek zorunda kaldı. 

TÜM BANKALARIN 20 AĞUSTOS 2020 TARİHLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI LİSTESİ (120 AY VADELİ 100 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÜZERİNDEN HESAPLANMIŞTIR)Vakıfbank hesaplı sarı panjur konut kredisi kampanyası yüzde 0.99

Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 0.99

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99

Halkbank hesaplı evim konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99

Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 1.05

Alternatif Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.05

Türkiye Finans Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 1.09

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.09

İş Bankası ev kredisi hayat sigortalı faiz oranı yüzde 1.15

Anadolubank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.17

Odeabank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19

Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19

Emlak Katılım Bankası yeni konut finansmanı oranı yüzde 1.19

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finasmanı kampanyası oranı yüzde 1.19

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.20

Fibabanka emlak365.com konut kredisi faiz oranı yüzde 1.20

ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.24

Denizbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.24

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29

TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29

Burgan Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30

Albaraka Türk konut finansmanı oranı yüzde 1.35

QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49

Şekerbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.64

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.99, EN YÜKSEK YÜZDE 1.64 OLDU! 

Yapılan güncellemeler sonrasında en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesine fırlarken en yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.64 oldu. 

Ne yazık ki söz konusu süreçte fırsatçı ev sahipleri tarafından konut fiyatlarına yapılan fahiş zamlar nedeniyle bütçesine göre ev bulamayan dar gelirli vatandaş ucuz konut kredisi desteği ile ev sahibi olma fırsatını kaçırmış oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (7)
Berkay 6 ay önce
Olan bize oldu yapicaklari 1 aylik göz boyamaymis 1 aylik 0.64 u verip milleti yine kandirdilar brawo
Mustafa 6 ay önce
Fiyatları yükselttirdiler her yaptığı yanlış politika ama bizim insanımıza müsteak..
Ağkün 6 ay önce
Bişe olmaz bizde 0.99 dam çekmişdik ne yazık yapılandırma gelmedi
Burak 6 ay önce
Bizim gibi inşaat firması ile anlaşıp ona göre bütçesini ayarlayan ne yapsın. Ev kredi çekilebilir durumda değildi yolun yarısında bizi bıraktı bu düzünleme. Nasıl ödeyeceğim kara kara düşünüyorum.
Kskli 6 ay önce
Ev alma konut isi fazla kolaylasmisti. Yaw bulgarda 100K$ kumes satmiyolar adamlar fakir ustelik. Bizim millet yok 0.68 yok 0.90 zaten satilik konut kalmadi nerdeyse. Bulursaniz alirsiniz. Kiracilikta bazilarinin kaderi demektir.
Nisan 6 ay önce
Konur kredi faizi düştüğü andan itibaren yaşadığım yerde ev fiyatları deli gibi artmaya başladı Bir ilan bakıyoruz daha eve bakmadan 100 bin TL artmış oluyor O süreçte 300 bin TL artan ev biliyorum Yahu bu ne kadar sürecek elbet bir yerde duracak bu çılgın fiyatlar derken küt diye mükemmel ekonominin sonucu olarak faizler tepetaklak oldu Bizim ev işi başka bahara kaldı
Cafer 6 ay önce
Yazık oldu aylarca yapılandırma bekledik.keske devlet bankasından başka bankaya krediyi taşısaydım.
Iktidar seçim zamanı avucunu yalar