Faiz Ödemeden Ev Alacaklar Dikkat! Vakıf Katılım Oranları Düşürdü

Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı kar payı oranlarını güncelledi.

Faiz Ödemeden Ev Alacaklar Dikkat! Vakıf Katılım Oranları Düşürdü
Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı kar payı oranlarını güncelledi. Banka müşterilerine 2021 yılının ilk günlerinde sağladığı kar payı oranlarında indirime giderek daha düşük maliyet sunduğunu ilan etti. Bankanın güncel konut finansmanı özellikleri ve ev alacaklar için aylık ödeme planı, yıllık maliyet tablosu şu şekilde oldu.

KATILIM BANKALARININ GÜNCEL KONUT FİNANSMANI KULLANIMLARI

Ev alacak olan vatandaşların son dönemlerde ki tercihleri katılım bankaları. Kullanım oranları giderek yükselen katılım bankaları müşterilerinin ev alımlarına kredi kullanımından farklı olarak aracılık ediyorlar. Katılım bankaları müşterilerin almak istedikleri evin kendileri satın alıp daha sonra belli bir kar payı ekleyerek müşterilere vadeli olarak satıyorlar. Eklenen kar payı oranları bankaların konut kredisi faiz oranlarına yakın oranlarda olup her katılım bankası tarafından ayrı ayrı belirleniyor.

Katılım bankalarının konut finansmanı kar payı oranları Ocak 2021 itibariyle yıllık yüzde 20 ile yüzde 25 bandında yer alıyordu.  Ancak son dönemlerde bu oranlarda ilk indirim haberleri gelmeye başladı. Ayrıca katılım bankaları müşterilerine farklı bir seçenekte sunuyorlar. Çoğu banka tarafından uygulanan bu seçenekte kısa vadeli konut finansmanları için düşük kar payı uzun vadeli konut finansmanları için ise yüksek kar payı oranları finansman sağlanıyor. Bu özellik Vakıf Katılım Bankası için geçerli değil.

VAKIF KATILIM BANKASI'NDAN KONUT FİNANSMANI

Vakıf Katılım Bankası müşterileri için daha uygun koşullarda konut finansmanı sağladığı duyurdu. Banka daha önceki dönemlerde yüzde 1.60 bandına çıkan oranlarla ikinci el konut finansmanı sağlıyordu. Ancak bankanın resmi sitesinden ilan edilen oranlar yüzde 1.40 bandında bulunuyor. Katılım bankaları aracılığıyla ev almak isteyenler için banka aylık yüzde 1.40 kar payı ile ödeme planı oluşturuyor. Ayrıca banka uzun vadeli ödemelerde vade farkı uygulamıyor.

100.000 TL Konut Finansmanı için ödeme PlanıVakıf Katılım Bankası'ndan konut finansmanı kullanarak ev alacak olan vatandaşlar için yüzde 80 oranında finansman limiti sağlanır. Vatandaşların almak istedikleri ev için banka yüzde 80 oranında finansman limiti sağlar. Bu oran ile yüzde 20 peşinat ödeyen vatandaş üzerinde Vakıf Katılım Bankası finansmanı kullanarak ev alabilirler. Bankadan 300 bin TL değerinde bir ev almak için finansman başvurusunda bulunacak bir müşteri 60 bin TL peşinat ile evi alabilir.

FİNANSMAN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bankalar konut kredisi veya konut finansmanı başvuruları için dijital kanalları işaret ediyorlar. Ancak mobil bankacılık yada internet bankacılığı üzerinden yapılan başvurular kişinin ne kadar kredi, finansman kullanabileceğine, başvuruya onay verilip verilmeyeceğine ilişkin ön aşamadır.

Konut finansmanı, konut kredisi başvuruları bankaların şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Bankalar yüksek limitle kredi yada finansman sağlayacakları için müşterilerden bazı başvuru evrakları talep ederler. Vakıf Katılım Bankası'da müşterilerinin konut finansmanı başvurularını sadece banka şubelerinden kabul etmekte. Vatandaşlar finansman onayı ve ne kadar finansman çekebileceklerine ilişkin detaylı bilgiye ise müşteri temsilcisi üzerinden öğrenebilirler.
Yorumlar (0)