Faiz Ödemeden Taksitle Ev Almak İsteyenlere Katılım Bankalarının Güncel Konut Finansman Oranları

Faiz ödemeden ev alımları son yıllarda artışını sürdürüyor. çok sayıda vatandaş faiz ödemesi yapmadan, katılım bankalarının konut finansmanı oranlarıyla ev almak için başvuruda bulunuyorlar. Katılım bankalarının oranları Ocak 2021 itibariyle güncellenirken sunulan son oranlar ve ödeme avantajları Emlak365'te.

Faiz Ödemeden Taksitle Ev Almak İsteyenlere Katılım Bankalarının Güncel Konut Finansman Oranları

Konut alımlarına ilişkin gerçekleştirilen bir araştırmada başta Anadolu şehirleri olmak üzere çok sayıda ilede faizsiz bankacılık kullanımlarının arttığı belirtildi. Taksitle ev almak isteyen vatandaşların önemli bir kısmı katılım bankalarını tercih ediyor. 

KATILIM BANKALARINDA SİSTEM NASIL İŞLER

Katılım bankaları müşterilerine faiz ödemesi olmadan taksitle ev alımı yapmanıza aracılık eder. 

Kamu katılım bankaları olan Ziraat Katılım Bankası ile Vakıf Katılım Bankası, özel katılım bankaları olan Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerinin finansman başvurularını değerlendirir. 

Kredi puanı yüksek olan ve düzenli geliri bulunan vatandaşlara finansman onayı sağlanır. Finansman onayının ardından banka alınacak evi müşteri adına satın alır. Evin satın alınması sonrası katılım bankaları evi müşteriye aylık kar payı oranları üzerinden bir kar payı uygulayarak müşteriye 120 ay vade ile satar. 

Müşteriler bu şekilde herhangi bir faiz ödemesi yapmış olmadan ev sahibi olabilirler. 

KATILIM BANKALARINDAN İKİ FARKLI KAR PAYI ORANI

Katılım Bankalarının hemen hemen hepsi farklı kar payı oranları ile finansman sağlarlar. Burada uygulanan yöntem ise kısa vadeli ödeme planları için düşük kar payı oranı, yüksek vadeli ödemeler için ise yüksek kar payı oranı uygulanması. 

Örneğin Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerine 60 ay vadeli finansman kullanımlarında yüzde 1.50 kar payı uyguluyor. Vade süreci 120 aya çıktığında kar payı oranı yüzde 1.60 olarak uygulanacak. 

BANKA BANKA ORANLAR

Ziraat Katılım Bankası müşterilerine yüzde 1.70 kar payı oranıyla 120 ay vadeli finansman imkanı sunuyor. Vakıf Katılım Bankası tarafından sağlanan konut finansmanında ise 120 ay vade için yüzde 1.60 kar payı uygulanıyor. 

Özel katılım bankalarında Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerine yüzde 1.62 kar payı oranıyla 120 ay vadeli finansman sağlarken Türkiye Finans Katılım Bankası müşterilerine yüzde 1.75 kar payı ile ev alımlarına aracılık ediyor.

Emlak365.com