Faizler Alev Aldı! 100 Bin Lira Konut Kredisi Çeken Vatandaş Bankaya 273 Bin TL Ödeme Yapacak

Bankaların konut kredisi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken ev sahibi olmak ta artan faiz yükü nedeni ile ne yazık ki zorlaşıyor. Konut kredisi faiz oranlarında psikolojik eşik yüzde 0.99 olarak belirlenirken ne yazık ki faiz oranları bunun çok daha üstüne çıkmış durumda. Peki, bu faiz oranları ile konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mantıklı mı, ev almak için doğru zaman mı?

Faizler Alev Aldı! 100 Bin Lira Konut Kredisi Çeken Vatandaş Bankaya 273 Bin TL Ödeme Yapacak

Ev sahibi olmak isteyen kişiler yükselen konut kredisi faiz oranları ve ev fiyatları nedeni ile zorlanmaya devam ederken vatandaşlar kamu bankaları üzerinden yeni düşük faizli kredi desteği kampanyası beklemeye başlamıştı. Süreçte en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 seviyesine ulaşırken en yüksek faiz oranı ise yüzde 2,09 seviyesine ulaştı. 

EV SAHİBİ OLMAK İÇİN 100 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKENLER BANKAYA 273 BİN LİRA ÖDEYECEKLER! 

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile vatandaşın sırtındaki faiz yükü artık taşınamaz boyutlara ulaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2,09 seviyesine ulaşırken Şerkerbank tarafından verilen konut krediis paketinde 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan kişilerin bankaya ödeyecekleri tutar 273 bin liraya ulaştı. 

Yani bankadan 100 bin lira konut kredisi çeken kişilerin ödeyecekleri toplam faiz yükü 177 bin liraya ulaşmış oldu. 

BU FAİZ ORANLARI İLE KREDİ ÇEKMEK MANTIKLI MI, EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Yüksek olan faiz oranları nedeni ile konut kredisi çekmek zorlaşırken ekonomistler tarafından konut kredisi faiz oranları rakamlarında psikolojik eşik yüzde 0.99 olarak kabul edilmektedir. Yani bu rakamın üzerindeki faiz oranları ile ev sahibi olmak tavsiye edilmezken vatandaşlara bu noktada aylık ödeme tutarını dikkate almaları uyarısı yapılmaktadır. 

Aylık taksit tutarını ödeyebilecek ve aradığı evi bulan kişilerin dışında özellikle de yatırım amaçlı konut almak isteyen kişilere bu ortamda yüksek faizle borçlanmamaları yönünde uyarı yapılmaktadır.

Yorumlar (1)
Mustafa 1 hafta önce
Neden devlet gerekeni yapmıyor . Bir kere konut fiyatları uzaya gitti .neden bu fiyatlara bir ayar çekilmiyor.