Faizler Yükseldi Maliyetler Binlerce TL Arttı! Son Oranlarla 100 Bin TL Ev Kredisi için Kaç TL Fazla Para Ödenecek?

Ziraat Bankası tarafından sağlanan konut kredisi faiz oranları arttı. Faiz oranlarında yaşanan bu yükselmenin ardından vatandaşlar için kredi maliyet oranları da binlerce TL yükseldi. Bizlerde bu haberimizde yeni faiz oranlarıyla kredi kullanacak olan bir müşterinin 100.000 TL için yapacağı ödeme tutarlarını inceledik.

Faizler Yükseldi Maliyetler Binlerce TL Arttı! Son Oranlarla 100 Bin TL Ev Kredisi için Kaç TL Fazla Para Ödenecek?

Türk Lirasının döviz kuru karşısında yaşadığı değer kaybının dengelenmesi adına atılan lkidite adımı faiz oranlarında yükselmeye neden oldu. 

Bu adım ile bankada birikimi olanlar için mavduat faizlerinin yükselmesi olumlu bir adım olurken kredi faiz oranlarının artması ise bu alanda beklenti içerisinde olan vatandaşları üzdü. Bizlerde bu kredi maliyetlerinde yaşanan yükselmeyi 100 bin TL kredi üzerinden inceledik. 

KREDİ MALİYET ORANLARI YÜKSELDİ

Ev alacak olan vatandaşlar için son günlerde yaşanan faiz artışları, maliyetlerin binlerce TL yükselmesine neden oldu. 

Bilindiği üzere devlet bankaları kampanyalı konut kredisi ile müşterilerine yüzde 0.74 faiz oranıyla ikinci el konut kredisi sağlıyorlardı. Bayram öncesi yapılan bir güncelleme ile bu faiz oranları yüzde 0.79 bandına yükseltildi. 

TCMB'nin kredi faiz hamlesi sonrası ise devlet bankaları konut kredisi faiz oranlarında bir güncelleme daha yaptılar. Yüzde 0.79 olan ikinci konut kredisi için yeni faiz oranı yüzde 0.87 olarak duyuruldu. Bankaların bu son hamlesinin ardından 100.000 TL için ödeme planı ise şu şekilde oldu.

120 Ay Vadeli 100.000 TL Maliyet Tablosu

100 bin TL konut kredisi kullanacak olan bir müşteri öncelikle 500 TL kreid tahsis ücreti, 1100 TL ekspertiz ücreti ve 250 TL'de ipotek tesis ücreti ödeyecekler. Bu masrafların ardından vatandaşlar 100.000 TL krediyi 120 ay vadeli ödeme planında aylık 1345 TL'lik taksitlerle ödeyecekler. 

10 yıl sonunda toplam ödenmiş olacak rakam ise 161 bin 518 TL olacak. 

Emlak365.com