Faizsiz Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Katılım Bankalarından Konut Finansmanı Desteği

Konut kredisi faiz oranları giderek yükselirken katılım bankaları faizsiz konut finansmanı sistemi ile müşterilerine alternatif bir çözüm önerisi sunuyor. Konut kredisi ile konut finansmanı arasındaki fark nedir, katılım bankalarından ev almak caiz mi?

Faizsiz Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Katılım Bankalarından Konut Finansmanı Desteği
Ev sahibi olmak isteyen ancak yeteri kadar nakit para birikimi olmayan kişilere yönelik olarak bankalar konut kredisi paketleri ile finansal destek sağlarken "konut kredisi çekerek ev satın almak caiz mi?" tartışmaları da sürüyor.

Faiz almak kadar faiz vermenin de haram sayılması nedeni ile konut kredisi kullanılarak ev sahibi olunması önerilmezken süreçte kiracılıktan kurtulmak isteyen kişilere sunulan faizsiz konut edindirme sistemlerinden biri de katılım bankaları olarak öne çıkıyor.

KONUT KREDİSİ İLE KONUT FİNANSMANI ARASINDAKİ FARK NEDİR, KREDİ FAİZ ORANI YERİNE KATILIM PAYI ORANI İLE EV ALINIR MI?

Konut kredisi paketlerinden farklı olarak konut finansmanı paketi ile vatandaş satın almak istediği evi belirler ve katılım bankasına başvuruda bulunur. Katılım Bankası evi finansman başvurusu yapan kişi adına satın alır ve üzerine bankanın karını ekleyerek yeni fiyat ile vatandaşa satar.

Bu noktada banka evi kendisi satın alır ve üzerine karını ilave ederek müşterisine satar. Yani ortada kredili bir alım satım yoktur. Banka bu işlemi ticaret olarak gerçekleştirir. Bankaların konut kredisi paketlerinde faiz oranları düştüğü anda yapılandırma imkanı sunulurken konut finansmanı paketinde işlem ticaret olarak kabul edildiği için kredi faizleri düşse de kredi yapılandırma yapılmaz. Bu noktada evi satan alan kişi zararı göze almış olur.EN UYGUN KONUT FİNANSMANI HANGİ BANKADA?

Katılım bankalarından konut finansmanı çekmek isteyen kişiler için en uygun konut finansmanı veren banka Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı oranı için uygulanan yüzde 1,41 olarak öne çıkarken Emlak Katılım Bankası yeni konut finansmanı oranı ise yüzde 1.49 olarak uygulanıyor. Vakıf Katılım Bankası yüzde 1.55 oranı ile, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası ise yüzde 1.59 oranı ile finansman desteği sağlıyor.
Yorumlar (0)