Faizsiz Konut Edindirme Sistemi Yasalaşıyor, Ev Satış Rakamlarında Yeni Rekorların Kapısı Aralanıyor!

Türkiye'de uzun süredir uygulamada olan faizsiz ev alma sistemi hakkında Bakanlık tarafından yürütülen çalışmaların sonuna gelindi.

Faizsiz Konut Edindirme Sistemi Yasalaşıyor, Ev Satış Rakamlarında Yeni Rekorların Kapısı Aralanıyor!

Türkiye'de uzun süredir uygulamada olan faizsiz ev alma sistemi hakkında Bakanlık tarafından yürütülen çalışmaların sonuna gelindi. Faizsiz ev sistemine devlet güvencesi getirecek olan yeni düzenleme hayata geçirildiği anda konut satış rakamlarında yeni bir rekorun kapısının aralanacağı belirtiliyor.

Ekonomide yaşanan kırılganlıklardan çok fazla eklenen konut kredisi faiz oranları yaşanan dalgalanmalar ile gayrimenkul sektörünü de olumsuz etiklerken satış rakamlarında ciddi düşüş ve çıkışlara neden olmaya devam ediyor. Bankacılık sektörürün kredi faiz oranları ile doğru orantılı olarak satış rakamları belirlenirken bakanlıktan faizsiz konut edindirme sistemi için ilk adım atıldı. FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME SİSTEMİNE DEVLET GÜVENCESİ GELİYOR! Sabah Gazetesi yazarlarından Özlem Doğaner tarafından kaleme alınan yazıya göre faizsiz konut edindirme sistemi hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK arasında yürütülen çalışmaların sonuna gelindi. Faizsiz konut satışı ve faizsiz araç satışı yapan aracı kurumların sayılarının son dönemde büyük bir hızla artması ve bu artışa parale olarak mağdur olan kişilerin yapmış oldukları şikayetlerde de yaşanan artış sonrasında bakanlık yeni yasal düzenlemeyi gündemine almıştı. Vatandaşı mağdur etmeyecek ve kayıtdışı ekonomi ile mücadeleyi sağlayacak düzenleme kapsamında 250 bin katılımcının olduğu tahmin edilen bu şirketler hakkında yeni zorunluluklar devreye alınacak. Bu güne kadar 90 bin kişinin ev sahibi olduğu sistemde devlet güvencesi getirecek olan yasal düzenleme taslağı üzerinde sona gelindi. Hazırlanan kanun teklifi mümkün olan en kısa sürede meclise sunulacak. Türkiye'de şu anda finansal kiralama, factoring ve leasing olmak üzere 3 sektör bulunurken tasarruf finansman şirketleri adı altında 4. bir sektör daha açılacak. Finanslar Kurumlar Birliği üyeleri arasına girecek bu şirketlere ev ve araba almak için üye olan vatandaşlar şirketlere getirilen yasal yükümlülükler sayesinde devlet güvencesine girmiş olacak. 

ASGARİ SERMAYE ŞARTI 100 MİLYON TL OLACAK! Şu anda bu sektörde hizmet veren 35'e yakın şirket bulunduğu belirtilirken bu şirketler için sermaye şartının en az 100 milyon TL olması bekleniyor. Şirketler vade sınırı ve proje bazlı olarak Hazine'ye belirli oranda zorunlu karşılık tutarı yatıracak. Sistemde toplanan paralar kesinlikle başka hiçbir amaç için kullanılamayacak. Aynı şirketlerin başka alanlardaki faaliyetleri için bu paralar kaynak olarak aktarılamayacak. Faizsiz konut satış sistemine devlet güvencesi verilmesi ile beraber konu hakkında tedirginlik yaşayan vatandaşların da sisteme girmeye başlaması ile beraber konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından düşen konut satış rakamlarının yeniden ivme kazanması, sistemin yaygınlaşması ile de yeni rekorların kırılmasına kesin gözü ile bakılıyor. Emlak365.com

Yorumlar (0)