GYODER: Ev Kredisi Faiz İndirimi İle Satışlar Artacak, Konut Yatırımı İçin En Doğru Zaman

Merkez Bankası tarafından yapılan 325 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler bankaların konut kredisi faiz oranları için açıklayacakları indirim kararına çevrildi.

GYODER: Ev Kredisi Faiz İndirimi İle Satışlar Artacak, Konut Yatırımı İçin En Doğru Zaman

Merkez Bankası tarafından yapılan 325 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler bankaların konut kredisi faiz oranları için açıklayacakları indirim kararına çevrildi. Faizlerin düşmesi ile ev sahibi olmak isteyenlere konut fiyatları artmadan alım talebinde bulunmaları tavsiye edildi.

Ev sahibi olmak isteyen kişiler bankaların konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyor. Dün açıklanan Merkez Bankası faiz kararı sonrası gözler bankalara çevrilirken GYODER konut satışlarında artış beklediklerini açıkladı. Konut Satışları Artacak, Ev Sahibi Olmanın En Doğru Zamanı! Merkez Bankası tarafından dün yapılan 325 baz puanlık faiz indirimini değerlendiren GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin “25 Temmuz’da Merkez Bankası’ndan faiz indirimi kararının ardından ilk adımı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank attı ve konut kredisi faizini yüzde 0.99’a çekti.Kamu bankalarını izleyen bazı özel bankaların da konut kredisi faizlerinde indirime gitmesinin sektöre katkısı son derece olumlu oldu. Konut satışlarını olumlu etkileyecek faiz indiriminin sektörün geneline yayılması ve bu indirimlerin özel bankalarda da devam etmesini bekliyoruz. Gayrimenkul sektörü mevcut gayrimenkullerden yararlanmak isteyenler için cazip fırsatlar sunmaktadır.Maliyet artışına karşı fiyatlar artmadığı gibi yeni inşaat ruhsatları da azaldı. Aslında içinde bulunduğumuz süreçte konuta talep azalmadı, vatandaşlar uygun alım koşullarını bekledi. Ancak şimdi yatırıma dönme süreci başladı. Bu süreç faiz oranlarının inmesiyle ivme kazanacak. Özellikle beklemede olan kesimlerin harekete geçmesiyle konut kredisi kullanımı yeniden yükselişe geçecektir.Dolayısıyla konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına düşmesi sektöre canlılık kazandıracak, 2019 yılının son çeyreğinde konut satışları daha da artacaktı" diyerek sektörde satışların artacağını söyledi.Emlak365.com


Yorumlar (0)