Halkbank Değişken Faizli Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Avantajı İle Ev Sahibi Yapıyor

Yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için Halkbank tarafından enflasyona endeksli konut kredisi veriliyor. Enflasyona endeksli konut kredisi kullananlar enflasyon değişimlerinden olumlu olarak yararlanabiliyorlar. Peki Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi özellikleri nelerdir?

Halkbank Değişken Faizli Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Avantajı İle Ev Sahibi Yapıyor

Türkiye'de ev sahibi olmayan her vatandaşın hayali bir gün ev sahibi olmaktır. Oldukça yüksek maliyetler gerektiren konut satışları vatandaşları bu konuda çekingen davranmaya yöneltiyor. Ancak  bankaların temin ettikleri konut kredileri çeşitli avantajlar sağlayarak ev alacak olanlara destek oluyor. Bu konuda Halkbank'ın enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası ön plana çıkmaya başladı.

Türkiye'de son dönemlerde yüksek enflasyon oluştu. Ancak gelecek aylara ve yıllara dair daha düşük enflasyon beklentisi de dile getirilmeye başlandı. Bu durumda vatandaşlar şu anda kredi çekip yüksek faiz altında ezilmek istemiyorlar. Bunun için de ev satın alma taleplerini bekletmek zorunda kalıyorlar. Tam da bu durumda olan vatandaşlar için Halkbank'ın enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası adeta ilaç oluyor. 

İlerleyen aylarda veya yıllarda faizlerin düşmesini bekleyen vatandaşlar enflasyona endeksli konut kredisi kredisi kullanarak faiz düşüşlerinden yararlanabiliyorlar. Değişken faizli olan bu konut kredisinin faizleri bir önceki ayın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının yıllık değişim miktarına banka marjı oranı eklenerek hesaplanıyor. 

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu konut kredisini kullanan müşterilere banka tarafından bir faiz periyodu seçmelerine dair seçenek sunuluyor. Faiz güncellemeleri de bu periyoda göre gerçekleşiyor. Müşteriler 6 veya 12 ay seçeneğini tercih edebiliyorlar. Seçilen bu tarihlere göre konut kredisi faizleri de otomatik olarak güncelleniyor. Ayrıca yüksek enflasyon riskine karşı da müşteriler azami faiz oranı ile güven altına alınıyorlar. Enflasyon düştükçe konut kredisinin maliyeti de düşüyor ve taksitlerin miktarları azalıyor. 

HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Halkbank tarafından açıklanan örnek faiz tablosuna göre yıllık TÜFE değişimi olan yüzde 16,19'a yıllık marj oranı olarak yüzde 2,28 ekleniyor. Bu hesaplamada konut kredisinin faiz oranı aylık yüzde 1,54 oluyor. Azami aylık faiz oranı ise yüzde 2,15 oluyor. Enflasyon oranı kaç olursa olsun müşterilerin aylık ödeyecekleri en yüksek faiz oranı yüzde 2,15 olarak belirleniyor. 

Yapılan güncel hesaplamaya göre Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi kampanyasından yararlanarak 120 ay vadeli 100 Bin TL konut kredisi kullanan müşteriler aylık 1.794 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu kredinin yıllık maliyeti ise yüzde 20 şeklinde açıklandı.

Yorumlar (0)