KONUT KREDİSİ

Halkbank’tan Enflasyon Düştükçe Faizi Düşen Konut Kredisi Kampayası!

Halk Bankası konut kredisi paketi ile vatandaşa enflasyona endeksli kredi kullanma imkanı sundu.

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişiler için faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken Halk Bankası enflasyona endeksli konut kredisi paketi bir kere daha gündeme geldi. Söz konusu paket sayesinde ilerleyen dönemde düşen enflasyon rakamları sonrasında konut kredisi faiz oranları da düşürülüyor.

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ PAKETİ NEDİR?

Bankaların konut kredisi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken yaşanan bu yükselişin konut satışlarının olumsuz etkilememek adına Halkbank enflasyona endeksli kredi paketini kullanıma sunmuştu. Halk Bankası  konut kredisi paketinde TÜİK tarafından o ay için açıklanan yıllık enflasyon rakamları temel alınırken bu rakama bankanın kar payı eklenerek konut kredisi faiz oranı belirleniyor.

Konu hakkında banka tarafından yapılan açıklama “Önümüzdeki dönemlerde faizlerin düşmesini bekleyen ve kredi taksitlerinin buna göre güncellenmesi avantajından yararlanmak isteyen müşterilerimizin ev sahibi olmalarına olanak sağlayan değişken faizli konut kredisi ürünümüzdür.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisinin faiz oranı güncelleme dönemlerinde kredi taksitleriniz, içinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan en güncel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı ilave edilerek güncellenir” ifadelerine yer verildi.

HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Açıklanan son enflasyon rakamlarına göre Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.44 olarak uygulanırken söz konusu oran seçilen döneme göre güncellenmektedir. Banka 6 ay ya da 12 ay da bir faiz güncellemesi imkanı sunmakta olup bu vade tarihinde enflasyon rakamında yaşanan düşüşler kredi faiz oranına yansıtılarak indirim yapılmaktadır.

Özellikle de konut kredisi yapılandırma konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin tercih etmiş oldukları bu ürün ile enflasyon rakamlarında yaşanan düşüş ile beraber düşen konut kredisi faiz oranı rakamının konut kredisi paketine yansıtılmaktadır. 120 ay vadeli konut kredisi kullanma imkanı sunulan pakette aynı zamanda maksimum faiz oranı belirlenmekte, azami faiz oranı sayesinde enflasyonun aşırı yükselmesi riskine karşı tüketici güven altına alınmış olur.

Yine isteyen kişilere diledikleri anda sabit faizli konut kredisi paketine geçiş yapma imkanı da sunulmaktadır. Yine bu pakette normal konut kredisi paketlerinden tahsil edilen erken ödeme tazminatı bu pakette alınmamaktadır. Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon tahmini ile enflasyon rakamlarında yüzde 5 seviyesine kadar çekilme beklenirken bu hedefe ulaşılması halinde konut kredisi faiz oranında da yüzde 0.60 faizle konut kredisi güncellemesi yapılabilecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir