İkinci Defa 0.64, 0.74 Faizli Konut Kredisi Kampanyası Gelir Mi? Sektör Temsilcilerinden Düşük Faiz Talebi

Devlet bankalarının Haziran ayında başlattığı Ağustos ayına kadar devam eden konut kredisi kampanyası emlak sektörünün en hareketli sürecinin yaşanmasını sağlamıştı. Sonbahar dönemiyle sona eren kredi kampanyalarının ardından durağan bir dönem geçiren emlak sektörü için yeni talep gündeme geldi.

İkinci Defa 0.64, 0.74 Faizli Konut Kredisi Kampanyası Gelir Mi? Sektör Temsilcilerinden Düşük Faiz Talebi

Eylül ayı konut satış istatistiklerinin açıklanmasıyla birlikte sektör temsilcilerinden değerlendirmeler geldi. 

Yaz aylarında yaşanan satış oranlarının ardından eylül ayı içerisinde satışlar düştü. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselmeler nedeniyle düştüğü öngörülen satışların ardından yeni kredi kampanyaları talep edildi. 

İKİNCİ DEFA KREDİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Konut satışlarına ilişkin son verilerin ardından Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş yılın 9 ayında 1 milyon 161 bin 278 konut satıldığını hatırlattı. Satışların konut kredisi faizlerinde yaşanan agrasif yükselme nedeniyle çok sert düştüğünü ifade eden Akkaş talebin ise halen sürdüğünü söyledi. Yıl sonu rakamlarına ilişkin görüşlerini paylaşan Akkaş 2020 yılı sonuna kadar 1.4 milyon konut satışı olacağını öngördüklerini ifade etti. 

Yeni Bir Kampanya ile Satışlar Artacak

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır da konuşmasında Eylül ayında yaşanan düşmete dikkat çekti. Yeni bir düşük kredi sayesinde satışların tekrar agresif artışa geçeceğini dile getiren Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır yeni kampanya olmasa bile en azından faizlerin yüzde 1'in altında olması gerektiğini vurguladı.

"KONUT KREDİSİ FAİZLERİ EN AZINDAN YÜZDE 1.00 ALTINDA OLMALI"

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da konut kredisi faiz oranlarının yükselmesinin konut satışlarında oluşturduğu etkiyi dile getirdi. İhsan Çulhalık konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.00 bandının altında olmasının sektör için çok önemli olduğunu ifade ederek "Vatandaş, kredi maliyeti nedeniyle ev almaktan çekiniyor. Burada her zaman dediğimiz gibi faiz oranları yüzde 1'in altında olmalı. Finans sektörünü bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor." talebinde bulundu. 

Emlak365.com

Yorumlar (4)
Nurullah 4 ay önce
Kıredilerin Düşmesini Bekliyoruz Düşerse Hemen Dairemizi Allacagız inşAllah Burdan Devlet Yetkililerine Sesleniyorum Kırediler Çok Yüksek indirin Faiz oranlarını Kıredileri.
zonguldak67 4 ay önce
yüksek faiz yüzünden kredi çekemiyoruz ev sahibi olmak istiyoruz. 100 bin tl ev kredisi cekmek istesek geri ödemesi çok yüksek lütfen faizleri düşürün.
4 ay önce
Bence düşmemeli insanlar gerçeğin farkında degil borçlu olmayan kalmadı bankalarda para kalmadı ekonomik hesaplar bireyselden ziyade ulusal çıkarları ön planda tutmalı dikkat bakın hata yapıyoruz herkesin evi barki olsun inşAllah amin ama bir gerçekte var
EV istiyoruz 4 ay önce
faizler tabiki düşsün hepimizin isteği bu fakat fırsatçılar varken ev fiyatları çıkıyor . bu durum bir işe yaramıyor . orta gelirliye hiç bir faydası yok .