Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarında çok kısa süre içerisinde iki defa güncellemeye gitti. Kamu bankalarının almış olduğu bu karar sonrası ise ev alacak vatandaşların merak ettiği soru faiz oranlarının yeniden yükselip yükselmeyeceği. Konuya ilişkin detayları haberimizde ele aldık.

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Kamu bankalarının son dönemlerde atmış olduğu adımlar ikinci ev alacak olan vatandaşları ikinci kez düşünmeye itti. 

İkinci el konut kredisi faiz oranlarında yapılan son güncellemelerin çok kısa süreli aralıklarla olması, önümüzdeki süreçte yeni faiz artırımları olup olmayacağının merak edilmesine neden oldu. Peki kamu bankaları önümüzdeki dönemde nasıl bir yol izleyecek?

KAMU BANKALARI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE FAİZ ARTIRACAK MI?

Kamu bankalarından gelen ilk faiz hamlesi normalleşme döneminde gelmiş ve ikinci el konut kredisi faiz oranları yüzde 0.74 gibi tarihi bir seviyeye indirilmişti. Bu dönemde ekonominin canlanması adına 12 ay ödemesiz dönem imkanının yanında 180 ay vade hakkı sunuldu.

Bu kredi fırsatı yaklaşık bir buçuk ay devam etti. ve Temmuz ayı sonunda değişti. Temmuz ayı sonunda kamu bankaları öncelikle 12 ay ödemesiz dönem fırsatını kaldırdı. 180 ay olan vade süreci ise 120 aya indirildi. Kredi faiz oranı ise yüzde 0.79 oldu. Bu faiz düzenlemenin ardından hemen ardından ise kamu bankaları konut kredisinde oranları 0.79 faiz oranından yüzde 0.87 faiz oranına yükselttiler. 

Merkez Bankası'ndan Politika Faiz Artırımı Gelebilir?

Döviz kurunda yaşanan son gelişmelerin ardından Financial Times Gazetesi'nde Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapabileceği ifade edildi. Eğer politika faiz artırımı yapılırsa kredi faiz oranlarında genel olarak yükselmeler yaşanacaktır. 

Emlak365.com