Kamu Bankalarından Konut Kredisinde 0.79 ve 0.69 Faiz Oranı ve Borç Yapılandırma Müjdesi Gelir Mi?

Merkez Bankası'nın PPK toplantısında faiz indirimi kararı almasının ardından kamu bankalarından konut kredisinde faiz indirimi beklentisi oluştu.

Kamu Bankalarından Konut Kredisinde 0.79 ve 0.69 Faiz Oranı ve Borç Yapılandırma Müjdesi Gelir Mi?

Merkez Bankası'nın PPK toplantısında faiz indirimi kararı almasının ardından kamu bankalarından konut kredisinde faiz indirimi beklentisi oluştu. Peki kamu bankaları konut kredisinde faiz oranlarını 0.79 ve 0.69 seviyesine indirip borç yapılandırma müjdesi verir mi? Haberimizde ele aldık.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2019 Ekim PPK toplantısı ile 250 baz puan yani yüzde 2.5 oranında faiz indirimi kararı aldı. Bu faiz indirimi kararı ile faiz oranları yüzde 16.50 bandından yüzde 14.00 seviyesine çekilmiş oldu. Piyasaların beklentisinin üzerinde alınan bu karar sonrası gözler kamu bankaları ile özel bankalara çevrildi. Peki bundan sonraki süreçte kamu bankaları ile özel bankalardan konut kredisi faiz indirimi kararları gelir mi? Faiz oranları 0.99 bandının altına inmesi durumunda ise borç yapılandırma işlemleri yapılır mı? Tüm bu konulara ilişkin detaylı değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşıyoruz. İşte PPK faiz indirimi kararlarının konut kredisi faiz indirimlerine etkisi. PPK FAİZ İNDİRİMİ SONRASI KONUT KREDİSİNDEN İNDİRİM HAMLESİPara Politikaları toplantısında alınanan 250 baz puanlık indirim kararı sonrası gözler kamu bankalarından konut kredisinde indirim hamlesi beklenmesine neden oldu. Ancak kamu bankalarından önce indirim hamlesi özel bankalardan bekleniyor. Zira halen yüzde 1 oranının üzerinde bulunan özel bankaların konut kredisi faiz oranlarının bu seviyenin altına inmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde özellikle özel bankalardan konut kredisinde yeni hamleler gelebilir. Özel Bankalardan İndirim Kararı Gelirse Kamu Bankaları Nasıl Bir Adım Atar?Konut kredisinde kuvvetle beklenen konut kredisi faiz oranları indirimlerinin gelmesi durumunda, kamu bankalarının hamleleri incelencek. Şuanda anlaşmalı projelere yüzde 0.79 oranında konut kredisi sağlayan kamu bankalarının yeni bir kampanya başlatabileceği gündemde. Bu kampanya oranlarının yüzde 0.89, yüzde 0.79 bandı arasında olabileceği ifade edilirken bu indirim kararlarının alınmasının piyasalarda istenen etkiyi yakalamak adına yapılabileceği öngörülüyor. Yüzde 0.99 faiz oranıyla sağlanan hareketliliğin yeni bir konut kredisi faiz indirimi kampanyası ile hızlandırılması istenebilir. Borç Yapılandırma Olur Mu?Kamu bankalarından yüzde 0.89, yüzde 0.79 oranlarına konut kredisi faiz indirimi hamlesi gelmesi durumunda, yeni bir yapılandırma süreci başlayabilir. Bu kapsamda oluşabilecek bir diğer talep ise borç transferi konusunda olacaktır. Emlak365.com - ÖZEL HABER (AKTİF LİNK BAĞLANTISI OLMADAN ALINTILANAMAZ)


Yorumlar (0)