Konut Kredisi Borçlarını Erken Ödemek İsteyenler Ne Kadar Ek Komisyon Öder?

Konut kredisiyle ev alan vatandaşlar sabit faizle kredi kullanmaları durumunda ödemelerini belirlenen plan dahilinde yaparlar. Ancak bu ödeme planını bozup erken ödeme ile borçlarını kapatmak isteyenler ek komisyon ödemesi yapmaları gerekiyor. Konut kredisi ek ödemelerinde ödenen komisyon tutarlarını Vakıfbank'ın oranlarına göre aktarıyoruz.

Konut Kredisi Borçlarını Erken Ödemek İsteyenler Ne Kadar Ek Komisyon Öder?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların çok önemli bir kısmı bu ihtiyaçlarını konut kredisi kullanarak gerçekleştiriyorlar. 

Konut kredisi kullanırken kapsamlı bir sözleşme imzalayan vatandaşlar bu sözleşme ile ilk başvurusu aşamasından son ödemenin yapılacağı sürece kadar tüm detayları yasal olarak kayıt altına alıyorlar. 

KONUT KREDİSİ ERKEN ÖDEME KOMİSYON ORANLARI

Konut kredisiyle ev alımlarında en tercih edilen yöntem ise sabit faizle kredi kullanımı ve sabit faizle aylık eşit taksitlerle ödeme planı oluyor. 

Bu yöntem ile vatandaşların kredi aylık ve yıllık maliyetleri belli oluyor yapacakları ödemeler sabit kalıyor. Sabit bir şekilde kredi ödemelerini sürdüren vatandaşlar ellerine toplu para geçmesi durumunda bu borçlarını kapatmak isterlerse ek komisyon ödemesi yaparlar. 

Bu komisyon ödemelerine ilişkin kamu bankalarından Vakıfbank kalan vade sürecine göre değişen oranlarda komisyon aldığını bildirdi. İşte erken ödemelerde kesilen o oranlar.

"Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, kredi tutarın tamamı veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödenmesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Erken ödeme tazminatı, erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde biri, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisi ve yapılacak toplam indirim tutarı ile sınırlıdır."

Bu ek komisyon oranları sabit faizli konut kredisinde geçerli. Vakıfbank müşterilerin değişken faizli konut kredisi kullanmış olmaları durumunda ise erken ödeme komisyonu alınmadığını duyurdu.

Emlak365.com

Yorumlar (0)