06 Haziran 2020 Cumartesi 08:55 | Güncelleme: 06 Haziran 2020, 09:09
Konut Kredisi Çekerek Ev Alanlara, Evini Satacaklara Çok Kritik Tapu Rayiç Bedel Uyarısı Geldi! Tapuda Evin Değerini Düşük Gösteren Yandı

Kamu bankaları tarafından başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası ile beklendiği üzere konuta talep patlaması yaşandı. 

Özellikle de isteyen kişilere 1 sene ertelemeli konut kredisi kullandırılacak olması konuta olan ilgiyi arttırırken ev sahibi olmak isteyen ve bu süreçte evini satacak kişilere çok kritik bir uyarı geldi. 

EV ALIRKEN TAPUDA BUNA DİKKAT! TAPUDA RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK YASAL DEĞİL

Süreçte pek çok kişi konu hakkında kanuni prosedürleri bilmediği için evin değerini rayiç bedel üzerinden göstererek satış işlemini gerçekleştiriyor. 

Zaten çoğu kişi bu konuda işlemlerin bu şekilde yapıldığını sanarak rayiç bedel üzerinden satış göstererek tapu işlemi yapıyor. Ancak tapuda gerçek değer üzerinden işlem yapılması zorunluluğu bulunuyor. 

Yani rayiç bedel üzerinden değil tapuda gerçek değer üzerinden beyanda bulunularak tapu harcı ödemesi gerekiyor. Bunun aksi yönünde işlem yapan kişilerden hem gerçek değer üzerinden tapu harcı tahsilatı yapılıyor hem de vergi usulsüzlük cezası adı altında para cezası tahsil ediliyor. 

KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV ALMAK İSTEYENLER, EVİNİ SATMAK İSTEYENLER DİKKAT! MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN PARA CEZASI KESİLEBİLİR

Konu hakkında çok kritik bir açıklamada konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilere geldi. 

Maliye Bakanlığı tarafından kurulan özel bir sistem ile bankaların konut kredisi kayıtları ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü rakamları karşılaştırılacak. 

Ev almak için çekilen kredi miktarı ile tapuda gösterilen satış bedeli karşılaştırılarak rayiç bedel üzerinden hileli tapu harcı ödeyen kişiler tek tek belirlenecek. Örneğin bankadan 200 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin tapuda 100 bin lira üzerinden tapu harcı ödediğinin tespit edilmesi durumunda aradaki 100 bin lira fark için hem tapu harcı tahsil edilecek hem de vergi usulsüzlük cezası kesilecek. 

İlk etapta durumun daha kolay tespit edildiği konut kredisi ile yapılan işlemler kontrol edilecek. Maliye Bakanlığı kurduğu sistem ile geriye dönük 10 senelik tapu işlemlerinin tümünü banka kayıtları ile çapraz yöntemle kontrol edebilecek. 

TAPU HARCI EKSİK BEYAN DİLEKÇESİ YAZARAK PİŞMAN OLANLARA YÜZDE 25 ORANINDAKİ VERGİ USULSÜZLÜK CEZASI KESİLMİYOR

İster bilerek isterse de bilmeden rayiç bedel üzerinden düşük satış fiyatı göstererek eksik tapu harcı ödeyen kişiler vergi dairesine başvuruda bulunarak eksik beyan dilekçesi yazarak vergi usulsüzlük cezası ödemekten kurtulabiliyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi BaşkanlığI vergi müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde konut kredisi çeken kişiler yakın takibe alınırken hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 yılında eksik tapu harcı ödenmesi nedeni ile gerçek değer beyanı dönemini başlatarak konut satışlarına ekspertiz zorunluluğu getireceğini duyurmuştu. 

Yoğun tepki gelmesine üzerine kararı erteleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaşın rayiç bedel ısrarı nedeni ile devletin her yıl milyonlarca liralık vergi geliri kaybına uğradığını söylemişti. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğrucu Davut 2020-06-07 01:50:09

yıllarca vergisini ödeyerek (ki bordrolu çalışan olduğumuzdan daha cebimize girmeden kesiliyor!) kazandığımız paralarla ev-araba vs. alıyoruz, "yeni̇den" vergi veriyoruz. sonra her yıl ona sahip olduğumuz için bir daha vergi veriyoruz. yıllar geçiyor ve bu arada yine vergisi vererek kazandığımız para ile bu mal varlığımızı satmak-değiştirmek istiyoruz, yine vergi veriyoruz... kısaca, vergi ile ne güzel sağılıyoruz ya......