Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Konut Satış Rakamları Dibe Vurdu!

Bankaların konut kredisi paketinde uygulamış olduğu faiz oranlarında yaşanan yükseliş konut satış rakamlarına da olumsuz yansıdı.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Konut Satış Rakamları Dibe Vurdu!
Bankaların konut kredisi paketinde uygulamış olduğu faiz oranlarında yaşanan yükseliş konut satış rakamlarına da olumsuz yansıdı. Konut kredisinde psikolojik eşik yüzde 0.99 olarak belirlenirken en uygun konut kredisi veren bankada dahi bu oranın yüzde 1.32 seviyesine ulaşması ile satışlar düştü.

Vatandaş bankalara yüksek faiz ödemek yerine beklemede kalmayı tercih ederken konut satış rakamları da sert bir şekilde geriledi. TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayındaki konut satış rakamlarına göre Türkiye genelinde Şubat ayında 81 bin 222 konut satışı yapıldı.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI ŞUBAT AYINDA YÜZDE 66,5 ORANIDA DÜŞTÜ! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde Şubat ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 66,5 oranında düştü. Yaşanan düşüşün ardından Türkiye genelinde Şubat ayında ipotekli konut satış rakamı 14 bin 669 adet olarak gerçekleşti.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 18,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 3 bin 174 konut satışı ve yüzde 21,6 pay ile ilk sırada yer aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu iller 1'er konut ile Bayburt ve Hakkari oldu. Ardahan ilinde ise ipotekli konut satışı gerçekleşmedi.DEVLET BANKALARINDAN YENİ KONUT KREDİSİ DESTEK PAKETİ AÇIKLANIR MI, DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK Mİ?

Yaşanan sert düşüşün ardından gözler kamu bankalarına çevrildi. Hatırlanacağı üzere koronavirüs salgını nedeni ile 2020 yılının Haziran ayında devlet bankaları tarafından yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi destek paketi müjdesi verilmişti.

Bu sayede düşen konut satış rakamları büyük bir hızla arttırılmış, 1 sene ertelemeli kredi paketi sayesinde Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek konut satış rakamlarına ulaşmıştı. Benzer bir kampanya düşen konut satış rakamları sonrası yeniden beklenmeye başlandı. Ancak yüksek enflasyon rakamları nedeni ile yeni kampanyanın zor olduğu belirtiliyor.
Yorumlar (0)