Konut Kredisi Faizleri Aralık 2020 Döneminde Düşer Mi?

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselmelerin ardından kış döneminde ev almak isteyen müşteriler bankaların kredi faizlerini düşürmelerini bekliyorlar.

Konut Kredisi Faizleri Aralık 2020 Döneminde Düşer Mi?

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselmelerin ardından kış döneminde ev almak isteyen müşteriler bankaların kredi faizlerini düşürmelerini bekliyorlar. Peki 2020 Aralık ayında konut kredisi faiz oranları düşer mi? Emlak365 olarak kredi faiz oranlarına dair son durumu haberimizde değerlendirdik.

Konut kredisi kullanarak ev alımları yaz aylarından sonra düşmeye başladı. Kredi faiz oranlarının ilk yükselmeye başladığı dönem Ağustos 2020 döneminde kredi kullanımları ve konut satış oranları yüksek bir seviyede yer aldı. Eylül ayının girmesi ve kredi avantajlarının kaybolmasıyla satışlar düşmeye başladı. Bu dönemde ev alan vatandaşların sayısı Ekim ayında daha da düştü. Kasım ayında emlak sektöründen elde edilen bilgilerde ise satışların durma noktasına geldiği ifade edildi. KREDİSİ FAİZ ORANLARININ KONUT SATIŞLARINA ETKİSİEmlak sektörüne dair gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda aylık geliri 4 bin TL ile 5 bin TL arasında değişen vatandaşların kredi kullanarak ev alma taleplerinin çok yüksek olduğu ifade edildi. Bu talep yaz aylarında sunulan konut kredisi kampanyalarıyla yapılan satışlarda da ortaya çıktı. Zira o dönem konut satışlarında rekor oranlar yakalandı ve konut stokları eridi. Konut fiyatlarının da arttığı yaz döneminin ardından ise kredi faizleri de yükselince satışlar tekrar düştü. KONUT KREDİSİ FAİZLERİ ARALIK AYINDA DÜŞER Mİ?Konut kredisi faiz oranlarının düşmesinde en önemli etmen Merkez Bankası'nın politika faizlerinde attığı ve atacağı adımlar olacak. 2020 yılının Haziran ayına kadar düşük faiz politikası izleyen TCMB, politika faizlerini yüzde 8.25 bandına kadar düşürdü. Ancak daha sonra Eylül ve Kasım PPK kararlarında politika faizleri önce 10.25'e daha sonra 15.00 seviyesine çıktı. Aralık ayında gerçekleştirilecek PPK toplantısında da politika faiz indirimi beklenmiyor. Tüm bu bilgiler ışığında Aralık ayında PPK toplantısından faiz indirimi çıkmazsa konut kredisi faiz oranlarının düşme eğilimine girmesi zor görünüyor. Ancak bankalar kendi inisiyatafinde kredi kampanyaları düzenleyebilirler.Emlak365.com - ÖZEL HABER


Yorumlar (0)