KONUT KREDİSİ

Konut Kredisi Faizleri Düşündürüyor

TÜİK, 2019 Nisan ayına dair konut satışı verilerini açıkladı. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde paylaşılmıştır. İşte TÜİK verileri...

TÜİK, 2019 Nisan ayına dair konut satışı verilerini açıkladı. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde paylaşılmıştır. İşte TÜİK verileri…

Genel kredi faizlerindeki yükselmeler konut sektörünü de zor soktu. Bu durumda faizler de satın alınacak evden daha yüksek rakamlara ulaşıyor. Şu an için 250 bin TL’lik kredi talebinde bulunan bir tüketicinin bankaya ödeyeceği faiz 530 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

TÜİK, 2019 Nisan ayına dair konut satışı verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye’deki konut satışları 2018 Nisan ayına göre %18,1 düşüş kaydetti. Net rakam ise 84 bin 303 olarak belirtildi.

Faiz oranlarının yükselmesiyle beraber bankalardan kredi almayı düşünmeyen vatandaşların inşaat firmalarına borçlanma yoluna gittiklerine dair iddialar ortaya atılmaktadır.

TÜİK verilerine bakıldığında bu yılın Nisan ayındaki ipotekli konut satışları da %61 oranında düşüş yaşadı. Ayrıca satılan konut sayısı da 10 bin 793 olarak açıklandı. Kredili satışlarda ise ocak ayında yüzde 77 oranında düşüş kaydedildi. Şubat ayında yüzde 68, mart ayında ise yüzde 39 düşüş yaşandı.

2019 yılının ilk 4 ayında toplamda 340 bin 806 konut satışının gerçekleştirildiği açıklandı. Ancak bu evlerin 48 bin adedi konut kredisiyle satın alındı. Geçen yılın ilk 4 ayında ise 406 bin konut satışı gerçekleşti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir