KONUT KREDİSİ

Konut Kredisi Faizlerinde Son Oranlar! En Uygun Maliyete Sahip Bankalar

Konut kredisi faiz oranlarında yeni hafta başında yapılan değişiklikler maliyet oranlarına yansıdı. Çeşitli bankalar kredi faiz oranlarını düşürürken çeşitli bankalar ise faiz oranlarını artırdılar. Bankaların ev alacak olan vatandaşlar için ocak ayı ortasında sunduğu güncel faiz oranları haberimizde.

Konut kredisi faiz oranlarında yeni hafta başında yapılan değişiklikler maliyet oranlarına yansıdı. Çeşitli bankalar kredi faiz oranlarını düşürürken çeşitli bankalar ise faiz oranlarını artırdılar. Bankaların ev alacak olan vatandaşlar için ocak ayı ortasında sunduğu güncel faiz oranları haberimizde.

Konut kredisi kullanımları azalmış olsa da vatandaşların yakın takibi devam ediyor. 

Fiyatların belli bir oranda geri çekilmiş olması vatandaşları ev alımı için telvik ediyor olsa da faiz oranlarının yüksek maliyeti geri adım atılmasına neden oluyor. Bankaların son oranlarını ise haberimizde ele aldık. 

BANKALARIN GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Bankaların konut kredisi faiz oranlarına ilişkin listesinde devlet bankalarının sunduğu oranlar bir süredir değişmedi. 

Vakıfbank 120 ay vadeli konut kredisi kullanımlarında müşterilerinin yeni ev alımlarına yüzde 1.49 faiz oranıyla kredi sağlamaya devam ediyor. Halkbank ile Ziraat Bankası’nın sunduğu faiz oranları ise eşit seviyede ilerliyor. İki bankada müşterilerinin yeni ev alımlarına yzüde 1.50, ikinci el ev alımlarına ise yüzde 1.65 faiz oranıyla kredi sağlıyorlar. 

Tüm Konut Alımlarında En Düşük Oranları

Konut kredisi kullanımlarında en düşük oran katılım bankasında. 

Türkiye Finans Katılım Bankası müşterilerinin banka gayrimenkulleri kapsamında, Türkiye Finans Katılım Bankası’na ait evlerden alması durumunda yüzde 0.69 ve yüzde 0.79 kar payı oranıyla finansman sağlıyor. Bu finansman sadece bankaya ait evlerin alımlarında geçerli. 

ÖZEL BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Özel bankalar konut kredisi kullanımlarında vade farkı uygulamasını son dönemlerde çok sık kullanılır oldular. Bu kapsamda ilan edilen faiz oranlarına dair güncellemeler arttı. Bizlerde emlak365.com olarak bankaların ilan ettiği son oranları aktarıyoruz. 

En düşük standart konut kredisi faizi İNG Bank’ta bulunuyor. Banka müşterilerine yüzde 1.36 ile kredi imkanı sunuyor. Akbank ise listenin ikinci sırasında yer alıyor. Akbank’ın sunduğu oran yüzde 1.39. Türkiye’nin en köklü bankalarından olan İş Bankası yüzde 1.40 ile konut kredisi sağlıyor. 

NE KADAR KONUT KREDİSİ KULLANABİLİRİM?

Konut kredisinde kullanılacak limit alınacak evin değeri, kişinin aylık geliri ve kredi puanına göre belirleniyor. Bankalar alınacak evin yüzde 80’ine kadar kredi veriyorlar. Bu kapsamda kişilerin aylık gelirleri kredi ödemeye uygunsa alınacak evin değerinin yüzde 20’sinin peşin ödenmesi durumunda krediyle ev alabilirler. Gelire göre kredi limiti ise şu şekilde hesaplanır. Müşteriler aylık gelirlerinin yüzde 70’ini konut kredisi taksiti olarak ödeyebilirler. Bu durumda aylık 3000 TL maaş alan bir çalışan 2100 TL kredi taksiti ödeyebilir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir