Konut Kredisinde Yıllık Maliyetler! En Düşük Ödeme Planı Sunan Bankalar

Bankaların konut kredisi faiz oranlarına Şubat ayının son dönemlerde indirimler olmaya başladı.

Konut Kredisinde Yıllık Maliyetler! En Düşük Ödeme Planı Sunan Bankalar
Bankaların konut kredisi faiz oranlarına Şubat ayının son dönemlerde indirimler olmaya başladı. Başta kamu bankaları kredi faiz oranlarında indirimlere giderken buna ek farklı kredi kampanyaları duyuruldu. Kamu bankalarının konut kredisi hamlesine ise özel bankalar da dahil oldu.

Ev alma hayali içerisinde olanlar için yeni dönemde bankaların sunduğu kampanyalı konut kredisi faiz oranları ve yıllık maliyet tablolarını sizlerle paylaşıyoruz.

BANKALARDAN KONUT KREDİSİ ATAĞI

Bir süredir kademeli olarak artan konut kredisi faizlerine ilişkin Şubat ayının ikinci yarısından itibaren indirimler gelmeye başladı. Bankaların konut kredisi paketlerinde aylık faiz oranları yüzde 2.00 bandını aşmış çok sayıda banka için ise yüzde 1.50 bandının üzerinde uygulanıyordu. Şubat ayında gelen indirimler ile birlikte bankaların konut kredisi faiz oranlarında yıllık maliyetler düşüldü.

Özel Bankaların Kredi Faiz Değişimi

Daha önce yüzde 1.50 bandının üzerinde kredi sağlayan bazı bankalar, kredi faiz oranlarını yeniden düzenleyerek aylık oranları yüzde 1.35 ile yüzde 1.45 bandına çektiler. Bu dönemde en dikkat çekici indirimlerden bir tanesi İNG Bank, Akbank, TEB gibi bankalardan geldi.

Devlet Bankalarından Üst Üste İndirimler

Devlet Bankaları da müşterilerine sundukları konut kredisi faizlerinde indirimlere gittiler. Daha önceki dönemde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanan konut kredilerinde aylık faizlerde yüzde 1.50 ile yüzde 1.67 bandı arasında bulunuyordu. 3 devlet bankası da farklı oranlarla kredi sağlarken bu oranlar son dönemlerde düşürüldü. Devlet Bankalarında konut kredisi faiz oranları yüzde 1.34 bandına kadar düşerken en yüksek faiz oranı ikinci el ev alımları için Ziraat Bankası tarafından sağlanan kredi paketinde oldu. Ziraat Bankası müşterilerinin ev alımlarına yüzde 1.47 faiz oranıyla sunduğu kredi ile aracılık ediyor.

KONUT KREDİSİ AYLIK FAİZLER VE YILLIK MALİYET ORANLARI

Konut kredisinde vatandaşların en merak ettiği soru ise en düşük kredi faiz oranı ve en düşük yıllık maliyet oranı. Ev alacaklar için sağlanan en düşük faiz oranı yüzde 1.34 bandında yer alırken yıllık kredi maliyetleri yüzde 17.94 bandında bulunuyor.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarına dair güncel tablo100 bin TL üzerinden oluşturulan tabloda, ödeme planı 120 ay vade için hazırlandı. Ev almak için bankalardan 100 bin TL konut kredisi kullanacak ve ödeme planını 120 ay vade ile yapacak olan bir müşteri için bankaların sağladığı en düşük ödeme planları yukarıda ki gibi olacak.

Şubat ayının son haftası öncesi en düşük ödeme planına sahip olan Vakıfbank'tan kredi kullanacak olan bir müşteri 100 bin TL'yi, 120 ay sonunda ortalama 203 bin TL olarak ödeyecek. Ödemeler aylık 1680 TL taksitle yapılacak.
Yorumlar (0)