KONUT KREDİSİ

Konut Kredisinin Yüzde Kaçı Verilir?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir peşinat tutarına sahip olmaları gerekir.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir peşinat tutarına sahip olmaları gerekir.

Konut kredisi peşinatı adı verilen bu tutarın ödenmesi zorunludur. Bu peşinat oranı bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber tamamına konut kredisi kullanımı ise sadece belirli koşulların taşınması durumunda mümkündür. Peki, konut kredisinin yüzde kaçı verilir?

Konut Kredisi Peşinat

Konut kredisinin bir miktarının peşin olarak ödenmesi kanuni bir zorunluluktur. Bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber en az satın almak istediğiniz konutun toplam bedelinin yüzde 20  oranında nakit birikiminiz olması gerekir. Yani 200 bin liralık bir ev satın almak isteyen kilerin en azından 40 milyarlık bir nakit birikime sahip olmaları zorunludur.

Buna ek olarak belirlenen bu tutar sizin beyan ettiğiniz rakam üzerinden değil konut kredisi ekspertiz raporu sonucunda belirlenen tutar üzerinden gerçekleştirilir. Genelde konut kredisi ekspertiz raporunda yer alan tutarlar ise her zaman için satışın yapılacağı tutardan daha düşük belirlenmektedir. Bu nedenle biraz daha fazla peşinat çıkarabilmeniz sizin için avantaj olacaktır. Peşinatsız konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin ise mutlaka bankaya bunun karşılığında başka bir ipotek daha sunması gerekir.

Bilindiği üzere bankalar kullandırdıkları konut kredisi karşılığında kredi kullanılarak satın alınacak olan konutun tapusu üzerine ipotek koymaktadır. Tamamına konut kredisi veren bankalar ise bu durumda satın alınacak olan taşınmaza ek olarak bir başka taşınmazın daha güvence olarak sunulmasını istemekte ve iki taşınmaz tapusuna da aynı anda ipotek koyarak satış işlemini tamamlamaktadır.

Ancak çoğu banka bu tip kredi başvurularında müşterilerinin yüksek kredi notu ortalaması ve yüksek aylık gelir belgesi sunmalarını istemektedir. Düşük kredi notuna kredi onayı her zaman için daha zor verilirken önemli olan bankaya “ben bu borcu öderim” güvencesini verebilmektir. Konut kredisi peşinatı ne kadar fazla olursa kredi onayı almak ta aynı derecede kolaylaşmaktadır. Konut kredisi peşinatsız olarak kullanılacaksa ne yazık ki uygulanan konut kredisi faiz oranları da büyük oranda artış göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir