Konut Kredisiyle 250 Bin TL'ye Ev Alırsam Kaç TL Masraf Öderim? Kalem Kalem Liste

Konut kredisiyle ev alacak olan vatandaşlar hem tapu devir teslim hem kredi kullanımı hemde kredi öncesinde bazı masraflar öderler. Bu masrafların neler olduğunu kalem kalem aktarıyoruz.

Konut Kredisiyle 250 Bin TL'ye Ev Alırsam Kaç TL Masraf Öderim? Kalem Kalem Liste
Konut kredisi ile ev alacak olanlar sadece ev ve tapu işlemlerine değil bankacılık işlemlerine de ödeme yaparlar. Bankaların aldığı bu masraf ödemelerinin neler olduğunu, kaç TL ödeme yapılması gerektiğini, bankacılık işlemlerinin dışında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile diğer kurumlara ne kadar ödeme yapıldığını araştırdık.

İşte kalem kalem konut kredisi ile ev alacakların yapacağı ödemeler ve 250 bin TL üzerinden yapılacak ödeme tutarları.

250 BİN TL'YE EV ALIMLARINDA YAPILACAK MASRAF ÖDEMELERİ NELER?

Ev alacakların yapacakları masraf ödemeleri tapu devir işlemlerinde yapılacak ödemeler, emlakçı komisyon ücreti ile konut kredisi kullanımı aşamasında bankaya yapılacak ödemeler bulunuyor.

Tapu Harç Parası

Ev alımlarında vatandaşlar yüzde 4 oranında tapu harç parası öderler. Bu ödemeler alım satım sürecinde yapılan anlaşma kapsamında ya alıcı ya satıcı yada ikisinin ortak ödemesine göre yapılır. Ödemeler toplam yüzde 4 oranında yapılacak olup 250 bin TL için 10 bin TL harç parası ödenmesi gerek. Bu durumda alıcılar ya bu ücretin tamamını yada  5000 TL'si ödeyecekler.

Döner Sermaye Ücreti

Gayrimenkul alım satımlarında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne 385 TL döner sermaye ücreti ödenir.

Emlakçı Komisyon Ücreti

Ev alımı emlakçı aracılığıyla yapılırsa komisyon ücreti ödenir. Ödemeler ortalama yüzde 4 seviyesinde olur. Yine yapılan anlaşma kapsamında alıcı, satıcı yada ikisi birlikte ödeme yaparlar. 250 bin TL için 10 bin TL emlakçı komisyon ücreti ödenir.

Kredi Masrafları

Konut kredisiyle ev alacaklar için yapılacak masraf ödemeleri ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve kredi tahsis ücretinden oluşuyor. Bunların dışında sigorta masrafları bulunuyor.

Ekspertiz Ücreti:

Alınacak konutun değerinin belirlenmesi için alınır. Ortalama 1100 TL seviyesindedir ancak bankadan bankaya 800 TL ile 1250 TL arasında değişir.

İpotek Tesis Ücreti:

Alınacak evin krediye karşılık ipotek ettirilmesi sürecinde ödenen masraf. Ortalama 155 TL ile 350 TL arasında ödenir.

Kredi Tahsis Ücreti:

Bu ödeme kullanılacak kredinin yüzde 0.5'i oranında banka tarafından alınır. 100.000 TL için 500 TL alınan kredi tahsis ücreti 250 bin TL için 1250 TL seviyesinde alınır.

Sigorta Ücretleri:

Konut kredisi kullanacaklar sigorta ücreti ödemesi yaparlar. Ödemeler bankaların sunduğu paketler ve kişinin yaşına, sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir.
Yorumlar (0)