KONUT KREDİSİ

Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir peşinat tutarına sahip olmaları gerekmektedir.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir peşinat tutarına sahip olmaları gerekmektedir.

Konut kredisi peşinat tutarı olarak isimlendirilen bu tutar yasalar kapsamında belirlenmekte olup belirli kriterleri taşıyan kişilerin tamamına konut kredisi kullanmaları da mümkündür. Peki, konutun yüzde kaçına kredi verilir ve peşinatsız konut kredisi nasıl kullanılır?

Konut Kredisi Peşinat Ne Kadar?

Konut kredisinde peşinat tutarı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmektedir. BDDK tarafından 2016 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile beraber konut kredisi peşinat tutarı yüzde 20 seviyesine çekilmiştir. Yani bankalar kredi kullanılarak satın alınmak istenen evin en fazla yüzde 80 tutarında kredi kullandırmaktadır. Bu durumda 100 bin liralık bir ev almak isteyen kişilerin en azından 20 bin liralık peşinat tutarına sahip olmaları gerekir.

Yüzde Yüz Konut Kredisi Veren Bankalar 2017

Konut kredisinin tamamını kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bankaya ikinci bir taşınmazın ipoteğini vermeleri gerekir. Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullanmak istenilen evin satışı esnasında konutun tapusu üzerine ipotek koymakta olup tamamına konut kredisi veren bankalar satış işleminde bunun karşılığında bir başka taşınmazın daha ipotek olarak gösterilmesini talep etmektedir.

Bu şartı taşıyan herkes konut kredisi veren bankalar üzerinden tamamına konut kredisi kullanma hakkına sahiptir. Yani konut kredisi veren bankalar aynı zamanda tamamına konut kredisi veren bankalar arasında da yer almaktadır. Bunun için sadece konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin ikinci bir taşınmazın daha tapusunu bankaya sunarak bankanın ipotek koymasına izin vermesi yeterlidir. İpotek gösterilecek olan ikinci taşınmazın aynı kişiye ait olma zorunluluğu bulunmamakla beraber sahip olan kişinin rıza göstermesi ve ipotek koyma işlemlerinde bu rızasını beyan etmesi yeterlidir. Yani ipotek konulacak taşınmaz bir akrabanıza ait olabileceği gibi sizinle hiçbir akrabalık bağı bulunmayan başka bir kişiye de ait olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir