Kullanım Oranı Sürekli Artıyor! Evi Olmayanlara 10 Yılda Geri Ödemeli Faizsiz Finansman

Türkiye'nin çok sayıda şehrinde gelir düzeyi belli bir bant aralığında olan vatandaşlar faizsiz konut finansmanlarına yöneldiler. 2020 yılında kullanım oranları artan bu finansmanlar için bankaların uyguladıkları kar payı oranı ise kredi faiz oranlarına göre şekilleniyor. Son güncellemeler sonrası bankaların ilan ettikleri yeni kar payı oranları ise değişti.

Kullanım Oranı Sürekli Artıyor! Evi Olmayanlara 10 Yılda Geri Ödemeli Faizsiz Finansman

2020 konut satışlarına dair açıklanan verilerden bir tanesi de faizsiz bankacılık ile ev alımı sayıları. 

Anadolu şehirleri başta olmak üzere çok sayıda ilde vatandaşların konut finansmanı ev alımı oranları yükselmekte. Açıklanan verilere göre özellikle aylık geliri 3000 TL ile 6000 TL arasında olan vatandaşlar konut finansmanı ile ev sahibi olmak için harekete geçiyorlar. 

KONUT FİNANSMANI İLE NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

Konut finansmanı kullanarak hiç faiz ödemeden ev almak isteyen vatandaşlar sistemin nasıl çalıştığını merak ediyorlaar. Bankaların uyguladığı yöntem şu şekilde işliyor. Vatandaşlar öncelikle kamu katılım bankaları ile özel katılım bankalarına konut finansmanı için başvuruda bulunuyorlar. Bankalar müşterinin kredi talebine olumlu yanıt vermesi durumunda alınacak ev için harekete geçiliyor. Müşteriler alacakları evi bankaya bildiriyorlar ve yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bir peşinat ödemesi yapıyorlar. Banka bu peşinat ödemesi ile konutu kendi adına alıyor. Müşterilere daha sonra güncel kar payı oranlarını üzerine ekleyrek 120 ay vade satıyor. Müşteriler bu şekilde faiz ödemeden taksitle ev sahibi olabiliyorlar.

KONUT FİNANSMANI KAR PAYI ORANLARI

Katılım bankalarının sunduğu bu sistemle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için kamu katılım bankaları ve özel katılım bankaları farklı farklı finansman paketi sunuyorlar. Kamu katılım bankalarında vade farkı uygulaması olmazken diğer katılım bankaları kısa vadeli ödemelerde daha düşük kar payı uyguluyorlar. 

Kamu Katılım Bankalarının 120 Ay Vadeli Kar Payı Oranları

Ziraat Katılım Bankası müşterilerinin ev alımları için yüzde 1.70 kar payı oranıyla 120 ay vadeli konut finansmanı sağlıyor. 2021 yılının ilk dönemi için Vakıf Katılım Bankası ise 120 ay vadeli konut finansmanı kar payı oranlarını yüzde 1.60 olarak açıkladı. 

VADE FARKI UYGULAMASIYLA KONUT FİNANSMANI

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerine 60 ay vadeli konut finansmanı kullanımlarında farkı, 120 ay vadeli konut finansmanı kullanımlarında farkı finansman kar payı uyguluyorlar.

Albaraka Türk Katılım Bankası 60 ay vadeli konut finansmanı kar payı yüzde 1.50 - 120 ay vadeli konut finansmanı yüzde 1.60

Türkiye Finans Katılım Bankası  60 ay vadeli konut finansmanı kar payı yüzde 1.75 - 120 ay vadeli konut finansmanı yüzde 1.76

Kuveyt Türk Katılım Bankası 60 ay vadeli konut finansmanı kar payı yüzde 1.52 - 120 ay vadeli konut finansmanı yüzde 1.62

Emlak365.com

Yorumlar (0)