Mart'ta Maliyetler Düştü! 250 Bin TL Konut Kredisi Aylık Kaç TL Taksitle Ödenir?

Konut kredisi faiz oranları Mart ayında değişti. Bankalar Ocak ve Şubat dönemi için açıkladığı faiz oranlarında indirimlere gittiler.

Mart'ta Maliyetler Düştü! 250 Bin TL Konut Kredisi Aylık Kaç TL Taksitle Ödenir?
Konut kredisi faiz oranları Mart ayında değişti. Bankalar Ocak ve Şubat dönemi için açıkladığı faiz oranlarında indirimlere gittiler. Hemen hemen her banka konut kredisi faiz oranlarını yeni döneme uygun bir şekilde güncelledi.

Bankaların yapmış olduğu bu değişimler sonrası ise en düşük faiz oranı değişti. Daha önceki dönemde yüzde 1.40 bandının üzerinde yer alan konut kredisi faizleri yeni dönemde yüzde 1.30 seviyesinin altına düştü. Sunulan bu yeni faiz oranlarıyla ev almak isteyenler için güncel maliyet tabloları ise şu şekilde.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında en düşük maliyet Vakıfbank'ın kampanyalı konut kredisinde yer alıyor. Mart ayı başında yeni bir kampanya başlatan Vakıfbank müşterilerine yüzde 1.25 faizle ev kredisi sağlıyor. bu kredi için ilan edilen özel koşul ise alınacak evin enerji sınıfının A sınıfı olması. Eğer evin enerji seviyesi A sınıfı değilse faiz oranları değişecek. Banka evin enerji sınıfı B ise müşterilerine yüzde 1.32 faiz oranıyla konut kredisi sağlayacak.

Akbank'tan Faiz İndirimi Hamlesi

Vakıfbank'ın sunduğu konut kredisi kampanyasının ardından bir hamlede Akbank'tan geldi. Daha önce konut kredisi faiz oranını yüzde 1.40 bandından yüzde 1.36 seviyesine çeken Akbank bu oranda da indirime gitti. Akbank yeni dönemde müşterilerine yüzde 1.34 faizle konut kredisi sağlayacak.

250 BİN TL KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA EN UYGUN ÖDEME PLANIYLA ÖDENİR?

Kamu bankalarının, özel bankaların ve katılım bankalarının güncel konut kredisi faiz oranları ve güncel konut finansmanı kar payı oranlarıyla ev alacaklar için sunulan oranlar şu şekilde;

120 Ay Vadeli 250 Bin TL Konut Kredisi Ödeme Planları

120 ay vade ile 250 bin TL konut kredisi kullanacak olan bir müşteri en düşük faiz oranıyla (aylık yüzde 1.32) geri ödeme yaptığında aylık taksit tutarı 4 bin 162 TL olacak. 10 yıl sonra toplam geri ödenecek rakam ise yaklaşık 502 bin TL seviyesinde.

NE KADAR KONUT KREDİSİ KULLANIRIM?

Kamu bankaları ev alacak olan müşterilerine alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 90'ına kadar kredi imkanı sunar. Özel bankaların birçoğu ise müşterilerin alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 80'i oranında kredi sağlar. 300 bin TL'lik bir ev için kamu bankalarından 270 bin TL, özel bankalardan ise 240 bin TL kredi kullanılabilir.
Yorumlar (0)