MB Faiz İndirimi Sonrası Kamu Bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı 0.80 - 0.85 Bandına Gelebilir!

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankaları 0.99 faiz oranı ile konut kredisi vermeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrası 325 baz puanlık indirime ek olarak kamu bankaları konut kredisi faiz oranı için yüzde 0.80 ile 0.85 aralığına düşebilir değerlendirmesi geldi.

MB Faiz İndirimi Sonrası Kamu Bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank  Konut Kredisi Faiz Oranı 0.80 - 0.85 Bandına Gelebilir!

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankaları 0.99 faiz oranı ile konut kredisi vermeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrası 325 baz puanlık indirime ek olarak kamu bankaları konut kredisi faiz oranı için yüzde 0.80 ile 0.85 aralığına düşebilir değerlendirmesi geldi.

Merkez Bankası tarafından yapılan 325 baz puanlık faiz indirimi sonrası özel bankaların faiz indirimleri tüm hızı ile sürerken gözler kamu bankalarına çevrildi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Düştü! Söz konusu kararın ardından kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bir açıklama yaparak ihtiyaç kredisi faiz oranını en düşük 1.25 seviyesine çektiklerini duyurmuştu. Konut kredisi faiz indirimi kararı ise sadece 500 bin liranın üzerindeki konut kredisi paketlerinde uygulanan yüzde 1,39 seviyesinin yüzde 1,19 seviyesine çekilmesi ile yapılmıştı. Konu hakkında özel bir haber yayımlayan Sabah Gazetesi konut kredisi faiz oranları için kamu bankalarında yakın zamanda yüzde 0,80 ile 0,85 bandının görülebileceğini iddia etti. Gazete'de yayımlanan "1.5 ayda 7.5 puan indirdi" başlıklı haberde Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi değerlendirilirken "MB'nin faiz indirimlerinin önümüzdeki hafta bankaların kredi faizlerine yansıması bekleniyor.25 Temmuz'daki 4.25 puanlık faiz indiriminden sonra kamu bankaları öncülüğünde faiz indirimi süreci başlamıştı. Kamu bankaları mevduat faizlerini yüzde 14-15'e, ticari kredi faizlerini yüzde 17'ye çekmişti. Konut kredisinde ise faiz oranları yüzde 0.99'a gerilemişti.30 Ağustos itibarıyla özel bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 22, konut kredisinde 12.88, ticari kredide 20.28, tüketici kredisinde ise 19.28 seviyesinde...Bankacılar, önümüzdeki günlerde önce mevduat faizlerinde 1-2 puanlık bir indirim olacağını ardından da kredi faizlerinin düşeceğini belirtiyor. Konut kredisinde yıllık ortalama faizinin yüzde 10-11'e, ticari kredide ise yüzde 20'nin altına inmesi bekleniyor. Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 0.80-0.85'e indirebileceği söyleniyor" diyerek bankacılara göre faiz indiriminin yakın olduğu bilgisi paylaşıldı. Özel Bankalar İle Kamu Bankaları Arasındaki Faiz Makası Kapanıyor! Kamu bankaları ile özel bankalar arasındaki faiz makası giderek kapanırken özel bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamlarında kamu bankalarından daha düşük oran ile kredi vermeye başladı. Konut kredisi faiz oranı için ise özel bankalarda en düşük faiz oranı yüzde 1.14 olarak uygulanırken kamu bankaları yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi vermeye devam ediyor. Bankacıların açıklamalarının ardından gözler kamu bankalarına çevrilirken ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar Eylül ayı sonuna kadar sürmesi beklenen bankaların kredi faiz indirimi haberleri ve gelişmelerini takip etmeyi sürdürüyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)