Merkez Bankası Açıkladı: 2020 Yıl Sonunda Enflasyon Hedefi Tutarsa Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.61 Seviyesine Gelebilir!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar ile gündeme gelen yüzde 0.61 faiz oranı ile konut kredisi desteği açıklaması sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon raporu ile yeniden gündeme geldi. Detaylar haberimizde...

Merkez Bankası Açıkladı: 2020 Yıl Sonunda Enflasyon Hedefi Tutarsa Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.61 Seviyesine Gelebilir!

Ev sahibi olmak isteyen kişilere bankalar tarafından verilen finansman desteği tüm hızı ile devam ediyor. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞMEYE BAŞLADI! 

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi ve BDDK tarafından açıklanan banka rasyosu müdahaleleri ardından bankaların kredi faiz oranları beklendiği gibi düşmeye başladı. 

Özel bankalar ceza yememek adına kredi musluklarını yeniden açmaya başlarken özellikle de en sağlam kredi olarak kabul edilen konut kredisi paketlerinde faiz düşüşü hızlandı. Süreçte en uygun konut kredisi faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 0.75 seviyesine çekilirken ikinci el konut kredisi paketinde ise yüzde 0.86 seviyesine kadar geriledi. 

Sıfır konutlari için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 0.79 konut kredisi faiz oranı ile ev kredisi desteği sağlıyor. Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları da aynı oran ile konut finansmanı desteği sağlıyorlar. 

İkinci el konut kredisi paketinde geçerli olan en uygun konut finansmanı kar payı oranı ise yüzde 0.86 oranı ile Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından uygulanıyor. 

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON HEDEFİ TUTARSA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.61 SEVİYESİNE ÇEKİLEBİLİR! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından açıklanan enflasyon raporuna göre Merkez Bankası 2020 yıl sonu enflayon hedefi rakamı geri çekildi. 

Açıklanan rapora göre Merkez Bankası 2020 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi yüzde 7.4 olarak açıkladı. Açıklanan rakamlara göre enflasyona endeksli konut kredisi paketinde yüzde 0.61 seviyesi de görünmüş oldu. 

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon hedefi tutarsa daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından da yapılan yüzde 0.61 faiz oranı ile kredi kullanımı imkanı doğmuş olacak. 

Emlak365.com