KONUT KREDİSİ

Merkez Bankası Açıkladı: 2021 Yıl Sonunda Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde Kaç Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketi istatistikleri Şubat 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile enflasyona endeksli konut kredisi paketinde

Merkez Bankası Şubat 2021 beklenti anketi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor bölümünde enflasyon için açıklanan rakamlar ile beraber devlet bankalarının enflasyona endeksli konut kredisi paketleri için beklentiler de belirlenmiş oldu. Peki, konut kredisi faizleri ne zaman düşecek, kredi faiz indirimi olacak mı?

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ TAHMİNİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan ankete göre 2021 yılı Şubat ayı anket döneminde, katılımcıların 12 ay sonrasına ilişkin olasılık tahminleri TÜFE’nin ortalama olarak yüzde 29,63 olasılıkla yüzde 9,00 – 9,99 aralığında, yüzde 35,29 olasılıkla yüzde 10,00 – 10,99 aralığında, yüzde 21,89 olasılıkla ise yüzde 11,00 – 11,99 aralığında artış göstereceği yönünde beklenti açıklandı.

Açıklanan tahminler de enflasyon beklentisi yükseliş göstermiş olsa da yine de faiz indirimi için umut verdi. Ağırlıklı beklenti yüzde 10 – 10.99 beklentisi olarak öne çıktı. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,15 iken, bu anket döneminde 11,23 seviyesine yükseliş gösterdi.

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMLARINA GÖRE ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ PAKETİNDE NE ZAMAN FAİZ İNDİRİMİ OLACAK?

Devlet bankaları tarafından şu anda uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranı Vakıfbank sarı panjur konut kredisi paketinde uygulanan yüzde 1.40 olarak uygulanıyor.

Zirata Bankası ve Halkbank konut kredisi paketinde ise sıfır konut kredisi faiz oranı yüzde 1.42 olarak uygulanırken ikinci el konut kredisi paketinde yüzde 1.47 olarak uygulanıyor.

Açıklanan rakamlara göre Merkez Bankası enflasyon hedefinin tutturulması halinde yıl sonunda enflasyon rakamları üzerinden hesaplandığı takdirde kamu bankalarının enflasyona endeksli konut kredisi paketinde;

2021 Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Rakamı: 11.23

Yıllık TÜFE Beklentisi Üzerinden Aylık Oran: 0.93

Bankaların kar marjı oranı: 0.19

Yıl Sonu Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı: 1.12


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir