Merkez Bankası Açıkladı: Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 2021 ve 2022 Yılında Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde Kaç Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisi ve 2021, 2022 yılı enflasyon tahmini rakamları açıklandı.

Merkez Bankası Açıkladı: Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 2021 ve 2022 Yılında Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde Kaç Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisi ve 2021, 2022 yılı enflasyon tahmini rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları için rakamlar beli oldu

Emlak365.com / Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketi raporu yayımlandı. Yayımlanan anket sonuçlarına göre 2021 yıl sonu ve 2022 yıl sonu enflasyon tahminleri de belli oldu. Bu rakamlara göre devlet bankaları tarafından uygulanan enflasyona endeksli konut kredisi içinde tahminler belirlenmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAKAMINA GÖRE 2021 YILINDA DEVLET BANKALARI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketi raporuna göre 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 10,84 olarak açıkladı. 

24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,20 ve yüzde 9,24 olarak ilan edildi. 

Açıklanan rakamlar üzerinden hesaplandığı takdirde 2021 yılında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları da belirlenmiş oldu. 

Merkez Bankası Aralık ayı 2021 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 10,84 olarak açıklandı. Bu rakam üzerinden hesaplandığı takdirde;

Yıl sonu enflasyon hedefi rakamı olan 10.84 /12 = 0.90 olarak gerçekleşirken bu rakamın üzerine bankanın kar marjı olan yüzde 0.19 rakamını ekleyecek. Böylelikle enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.09 olarak gerçekleşecek. 

2021 yıl sonu için belirlenen enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı olan yüzde 9.20 seviyesi üzerinden hesaplandığı takdirde ise 9.20 / 12 = 0.76 + 0.19 bankanın kar marjı oranı eklendiğinde konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95 olarak gerçekleşecek. 

screenshot-551.jpg

Kredi faiz oranlarına yaşanan gelişmeleri takip etmek için;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Enflasyona endeksli konut kredisi paketinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE rakamı üzerinden bankanın belirlediği kar marjı olan yüzde 0.19 oranı da ilave edilerek aylık konut kredisi faiz oranı belirlenmektedir. 

Bu kredi ürünün amacı konut kredisi faiz oranı yüksek olduğu dönemde vatandaşların konut kredisi çekerek ev sahibi olmasını devam etmelerini teşvik etmektir. Kredi paketi ile 3 ay - 6 ay ve 12 aylık periyodlar dahilinde güncelleme yapılmakta, böylelikle konut kredisi faiz oranları düştüğü anda konut kredisi yapılandırma işlemi yapamayan kişilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması da garanti altına alınmaktadır. 

Yorumlar (0)