Merkez Bankası Aralık PPK Toplantısı Öncesi Bankaların Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan PPK toplantısı Aralık ayı faiz kararı öncesi bankalardan sürpriz kredi faiz güncellemesi kararı geldi.

Merkez Bankası Aralık PPK Toplantısı Öncesi Bankaların Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan PPK toplantısı Aralık ayı faiz kararı öncesi bankalardan sürpriz kredi faiz güncellemesi kararı geldi. Peş peşe açıklamalar yapan bankalar kredi faiz oranlarını güncelledi.

Emlak365.com  / Bankaların kredi faiz oranları için son dakika açıklamaları peş peşe geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanacak olan Para Politikası Kurulu faiz kararı öncesi bankalar sürpriz bir kredi güncellemesine gitti.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Bu sene her ay 1 toplantı gerçekleştiren Merkez Bankası yılın son toplantısı için geri sayıma başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Aralık ayı PPK toplantısı 24 Aralık 2020 Perşembe günü, Naci Ağbal başkanlığında yapılacak.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve PPK kurul üyeleri arasında yapılacak olan toplantı sonrasında alınan karar saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Karar öncesinde bugün bankalar tarafından flaş kredi güncellemesine gidildi. Bankaların büyük bir bölümü ihtiyaç kredisi faiz oranları, taşıt kredisi faiz oranları ve 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları için güncellemeye gitti.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında ne yazık ki yükseliş sürdü. Yaşanan yükselişin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,34 seviyesine çıkarken en uygun konut kredisi veren banka ise ING Bank oldu.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları incelendiğinde en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.50 olarak sıfır konutlar için uygulanıyor. İkinci el konut kredisi çekmek isteyenler için ise bu oran Ziraat Bankası tarafından yüzde 1.65 olarak uygulanıyor.

Vakıfbank sarı panjur konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49 olarak uygulanırken Halkbank ikinci el konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.67 olarak uygulanıyor.

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK TAŞIT KREDİSİ FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemenin ardından taşıt kredisi vadesi kısaltılmıştı. Yapılan faiz güncellemesi sonrasında en düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 1.48 seviyesine yükselmiş oldu. Araç kredisi çekmek isteyen kişilere en uygun araç kredisi veren banka ise bu oranı uygulayan Vakıfbank oldu. Özel bankalar arasında ise en düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 1.53 olurken en uygun taşıt kredisi veren özel banka ise Akbank oldu.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Ne yazık ki faiz oranlarında yaşanan en büyük yükseliş ihtiyaç kredisi paketlerinde yaşandı. Yapılan son güncelleme sonrasında en uygun ihtiyaç kredisi veren banka TEB olurken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.35 seviyesine yükselmiş oldu.

Kamu bankaları arasında ise en uygun ihtiyaç kredisi veren banka Vakıfbank olurken Vakıfbank yılbaşı ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.52 seviyesine yükseldi.
Yorumlar (0)