Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan Enflasyon ve Konut Kredisi Müjdesi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Ev Kredi Faiz Oranı Yüzde 0.60 Mı Olacak?

Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma adımları kararlılıkla atılmaya devam ederken Naci Ağbal tarafından enflasyon ve konut kredisi müjdesi verildi.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan Enflasyon ve Konut Kredisi Müjdesi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Ev Kredi Faiz Oranı Yüzde 0.60 Mı Olacak?

Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma adımları kararlılıkla atılmaya devam ederken Naci Ağbal tarafından enflasyon ve konut kredisi müjdesi verildi. Devlet bankaları konut kredisi faiz oranı yüzde 0.60 mı olacak, konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer, kredi faizleri düşecek mi, düşer mi, yükselecek mi?

Emlak365.com / Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından verilen düşük enflasyon müjdesi konut kredisi çekmek isteyen kişileri de heyecanlandırdı. MERKEZ BANKASI ENFLASYON HEDEFİ TUTARSA KAMU BANKALARI ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.60 OLACAK! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan düşük enflasyon açıklamaları konut kredisi çekmek isteyen kişilerin de mutluluk yaşamasına neden oldu. Merkez Bankası Başkanı Ağbal tarafından yapılan açıklama ile "Fiyat istikrarı, ekonomik birimlerin tüketim, yatırım ve tasarruf  kararlarında dikkate almaya gerek duymadıkları ölçüde düşük bir  enflasyon oranını ifade etmektedir. Kalıcı fiyat istikrarı  sürdürülebilir büyüme, istihdam, adaletli  gelir dağılımı ve toplumsal refah artışı için bir ön koşuldur. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat  istikrarını sağlayarak yaparlar. Kalıcı fiyat istikrarı, yatırım ve üretimin sürdürülebilir şekilde artmasını, bu yolla ekonominin verimlilik kaynaklı büyümesini sağlar. Ben yüzde 5'e inanıyorum.Başka ülkeler enflasyonu yüzde 1-2'de tutuyor da Türkiye Cumhuriyeti neden tutamasın? Bizim ne eksiğimiz var? Yapabiliriz. Esas olan uzun vadeli faizlerin aşağı getirilmesidir. Merkez Bankası'nın sorumlu olduğu asıl unsur fiyat istikrarıdır" sözleri ile yüzde 5 enflasyon hedefi açıklamasında bulunmuştu. Bu hedefin tutturulması halinde kamu bankaları tarafından verilen enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı da yüzde 0.60 seviyesine çekilmiş olacak. 

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından verilen enflasyona endeksli konut kredisi paketinde kredi faiz oranı hesaplaması o ay için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaplama ile o ay için uygulanacak olan enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı belirlenir. Merkez Bankası tarafından açıklanan yüzde 5 hedefi tutturulursa bu durumdaYıllık Enflasyon Oranı= Yüzde 5Aylık Enflasyon Rakamı= % 5 / 12 = 0.41Bankanın Kar Marjı Oranı= % 0.19Hesaplama Sonucu Elde Edilen Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı= Yüzde 0.60

Yorumlar (0)