KONUT KREDİSİ

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Piyasalar tarafından yakından takip edilen Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı açıklandı. Açıklanan karar ile son toplantı pas geçilirken politika faizi sabit tutuldu. Düşen dolar kuru ve faiz oranlarının sabit tutulmasının ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrildi. 23 Ocak 2021 Cumartesi Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Akbank, ING Bank, İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde kaç, en uygun kredi hangi bankada?

Piyasalar tarafından yakından takip edilen Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı açıklandı. Açıklanan karar ile son toplantı pas geçilirken politika faizi sabit tutuldu. Düşen dolar kuru ve faiz oranlarının sabit tutulmasının ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrildi. 23 Ocak 2021 Cumartesi Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Akbank, ING Bank, İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde kaç, en uygun kredi hangi bankada?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılının ilk faiz kararı açıklanmış, Ocak ayı toplantısı pas geçilmiş, Merkez Bankası politika faiz oranı rakamını yüzde 17.00 seviyesinde sabit tutmuştu. 

Hem döviz kurlarında yaşanan geri çekilme hem de Merkez Bankası tarafından faiz oranlarında yükselişe gidilmemesi bankaların faiz indirimleri için beklenti oluşmasına neden olmuştu. 22 Ocak 2021 Cuma günü itibari ile bankalar haftanın son işlem gününde kredi faiz oranlarını güncelledi. Peki, en uygun konut kredisi veren banka hangisi?

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Bankaların konut kredisi faiz oranları rakamları her gün değişmeye devam ederken 2020 yılının Haziran ayında yüzde 0.64 seviyesine kadar gerileyerek dibi gören konut kredisi faiz oranları ardından enflasyon rakamlarında ve dolar kurunda yaşanan yükseliş ile ne yazık ki çıkışa geçmişti. Kamu bankaları tarafından yeni normale geçiş dönemi nedeniyle verilmeye başlanan düşük faiz oranlı destek kredileri sonrasında konut ve araç fiyatları rekor oranda yükselirken yaşanan bu yükseliş enflasyonu da yukarı yönlü itmişti. 

Hem enflasyon rakamlarının hem de dolar kurunun yükselmesi ile beraber Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış, politika faiz oranı yukarı çekilirken bankaların ucuz fonlama destekleri de sona erdirilmişti. Atılan adımların ardından bankaların kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti. Haziran ayında yüzde 0.64 seviyesini görerek dibi gören konut kredisi faiz oranları ne yazık ki aradan geçen kısa sürede rekor seviyeye ulaşarak büyük bir çıkış yaşadı. 

Yaşanan yükselişin ardından şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,36 seviyesine yükselirken en uygun konut kredisi veren banka ise bu faiz oranını uygulayan ING Bank oldu. 

200 BİN LİRALIK 120 AY VADELİ KONUT KREDİSİ PAKETİNİN AYLIK TAKSİT TUTARI KAÇ TL?

En uygun konut kredisi veren banka üzerinden 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çeken bir kişinin aylık taksit tutarı 3 bin 390,26 TL olarak gerçekleşirken kredinin toplam geri ödemesi ise 406 bin 829 lira olarak gerçekleşti. Yani ne yazık ki en uygun konut kredisi veren banka üzerinden dahi kredi çeken kişilerin toplam kredi geri ödemesi 2 katına ulaştı. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK, AKBANK, GARANTİ BANKASI, YAPI KREDİ, İŞ BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faiz oranı kararı sonrası güncellenen konut kredisi rakamlarına göre en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,36 olarak güncellendi. Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 olarak uygulanırken, Vakıfbank yüzde 1.40 oranı ile ve Halkbank tarafından da yüzde 1.47 faiz oranı ile konut kredisi vermeye başladı. 

İş Bankası yüzde 1.40 faiz oranı ile konut kredisi verirken Akbank yüzde 1.39 oranı ile, Garanti Bankası yüzde 1.42 oranı ile, Yapı Kredi Bankası yüzde 1.45 oranı ile ve TEB konut kredisi faiz oranı da yüzde 1.52 olarak uygulanmaya başlandı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Süreçte kredi faiz oranlarının yönünü belirleyecek olan en önemli etken enflasyon rakamları olarak öne çıkarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirileri sonrasında enflasyon rakamlarında ve dolar kurunda sert bir kırılma yaşanmadığı takdirde Merkez Bankası tarafından bir kere daha faiz artırımı kararı çıkmayacağı yönünde beklenti ağırlık kazanıyor. 

İndirim için ise TÜİK tarafından açıklanan çekirdek enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş yaşanması bekleniyor. 2021 yılında kredi faiz oranlarını zirveyi gördüğü, indirim için ise Haziran ayı itibari ile enflasyon rakamlarında yaşanan düşüşün takip edileceği belirtiliyor. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir